* 3η αγωνιστική.

* Under 2,5 οι 5 τελευταίες συναντήσεις τους, οι 4 με N/G.

* Η Σάντα Φε πέτυχε πρώτη γκολ στα 5/6 τελευταία μεταξύ τους.

ΣΑΝΤΑ ΦΕ

Προηγούμενο ματς: Πέρασε από την έδρα της Ενβιγάδο με 1-0, με το γκολ του Αγουστίν Ροντρίγκες στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

Σε ένα παιχνίδι με αρκετά υψηλό ρυθμό, αλλά χωρίς πολλές καθαρές ευκαιρίες, κατάφερε να πάρει αυτό που ήθελε, τους τρεις βαθμούς. Δημιουργούσε ευκαιρίες και πίεζε μέχρι να πετύχει ένα γκολ, στο τέλος δέχτηκε σοβαρή πίεση αλλά και ευκαιρίες από τους “ναράνχας”, όμως λόγω και της αστοχίας των αντιπάλων κατάφερε και κράτησε το αποτέλεσμα.

Δείχνει πως παραμένει πολύ ανταγωνιστική παρ’ όλο που έχασε βασικούς και δεν είχε τον μεγαλύτερο σκόρερ της, Ούγο Ροδαγέγα διαθέσιμο στα δύο πρώτα ματς. Εκείνο που αποτελεί προτεραιότητα είναι η επιστροφή στις διεθνείς διοργανώσεις την επόμενη σεζόν, κατά προτίμηση στο Λιμπερταδόρες, για το οποίο έχει και ένα καλό προβάδισμα, όντας πρώτη με σημαντική διαφορά από τις υπόλοιπες, στη συνολική βαθμολογία.

Επιστρέφει ο φορ Ροδαγέγα.

Σάντα Φε Στατιστικά

* Αήττητη στα 3 τελευταία, τρέχει μίνι σερί 2 νικών.

* Πέτυχε πρώτη γκολ στα 6/7 τελευταία ματς της.

ΛΑ ΕΚΙΔΑΔ

Προηγούμενο ματς: Νίκη με 1-0 εντός επί της Τζαγκουάρες με το γκολ του Καρβαχάλ στο 87’. Στο 30’ ο γκολκίπερ Ορτέγα έπιασε το πέναλτι του Ρόχας.

Εκεί που έφτασε μια ανάσα από το να δεχτεί γκολ και να απειληθεί με ήττα, κατάφερε και πήρε και τη νίκη απέναντι σε μια Τζαγκουάρες που όσο περνούσε η ώρα, οπισθοχωρούσε όλο και περισσότερο για να κρατήσει το αποτέλεσμα. Το κατάφερνε μια χαρά, στο τέλος όμως οι παίκτες του Αλέξις Γκαρσία κατάλαβαν ότι για να νικήσουν πρέπει να πιέσουν περισσότερο, το έπραξαν και δικαιώθηκαν.

Το περισσότερο που μπορούν να περιμένουν οι “Σεγούρος” είναι να εξασφαλίσουν συμμετοχή στο επόμενο Σουνταμερικάνα, κάτι που έχουν να πετύχουν από το 2021. Ούτε αυτήν τη σεζόν είναι κάτι εύκολο, όμως η απόσταση των επτά βαθμών από την πρώτη εξάδα στη συνολική βαθμολογία, τους έχει αφήσει κάποια περιθώρια ελπίδων, υπό τον όρο να βελτιώσουν την αποτελεσματικότητά τους.