* Η Ιαπωνία εξασφαλίζει την πρόκρισή της στους “16” με νίκη, ενώ υπάρχει σενάριο πρόκρισης και σε περίπτωση ισοπαλίας, αν την ίδια ώρα Γερμανοί και Κοσταρικανοί αναδειχθούν ισόπαλοι ή αν η Γερμανία κερδίσει, στη δεύτερη περίπτωση θα μετρήσει η διαφορά τερμάτων.

* Η Ισπανία εξασφαλίζει την πρόκρισή της στους “16” με νίκη ή ισοπαλία, ενώ υπάρχει το σενάριο πρόκρισης και σε περίπτωση ήττας αν την ίδια ώρα δεν κερδίσει η Κόστα Ρίκα ή δεν κερδίσει η Γερμανία με μεγάλη διαφορά για να καλύψει τη διαφορά τερμάτων.

*Δείτε τα κριτήρια ισοβαθμίας εδώ.

* Οι δύο ομάδες έχουν αναμετρηθεί μόλις μία φορά σε φιλικό το 2001, με τους Ισπανούς να επικρατούν με 1-0.

* H Ισπανία δεν έχει ηττηθεί ποτέ (3-2-0) σε Παγκόσμιο Κύπελλο απέναντι σε ομάδες της Ασίας, αν και το 2002 αποκλείστηκε στα πέναλτι από τη Νότια Κορέα.

* Η Ισπανία έχει κερδίσει το τελευταίο παιχνίδι ομίλου σε Παγκόσμιο Κύπελλο, στις 8/9 τελευταίες περιπτώσεις της, δεν τα κατάφερε μόνο το 2018 με το Μαρόκο.

* Η Ιαπωνία έχει ηττηθεί στα 3/4 τελευταία παιχνίδια Παγκοσμίου Κυπέλλου και θέλει να αποφύγει την αποτυχία σκοραρίσματος για δεύτερο σερί παιχνίδι, κάτι που έχει να της συμβεί από το 1998.

Δείτε τα προγνωστικά Μουντιάλ

ΙΑΠΩΝΙΑ

Δείτε εδώ όλο το ρόστερ με αναλυτικές πληροφορίες για όλους τους παίκτες της Ιαπωνίας

Προηγούμενο ματς: Ήττα (0-1) από την Κόστα Ρίκα. Ο Φούλερ πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 81ο λεπτό.

Από ζενίθ στο ναδίρ οι Ιάπωνες, πήγαν ως τεράστιο φαβορί από τις στοιχηματικές εταιρείες στη 2η αγωνιστική του ομίλου, προερχόμενοι από την ιστορική και συνάμα πλασματική νίκη επί της Γερμανίας, αλλά απέναντι στην Κόστα Ρίκα απέτυχαν και πλέον είναι ξανά αουτσάιντερ για την πρόκριση.

Κακή η εικόνα της Ιαπωνίας στο πρώτο ημίχρονο όπως και στην πρεμιέρα, το ανακάτεμα της “τράπουλας” δεν βοήθησε, δεν απείλησε καθόλου μέχρι την ανάπαυλα. Στο δεύτερο μέρος κυριάρχησε εδαφικά (75%), πάτησε πολλές φορές την αντίπαλη περιοχή, αλλά και πάλι οι ευκαιρίες που έφτιαξε ήταν λίγες, η πιο μεγάλη ήρθε μετά το γκολ των Κοσταρικανών, στη μοναδική τους τελική προσπάθεια σε όλο το δεύτερο ημίχρονο!

Πέταξε ένα ημίχρονο ο κόουτς Μοριγιάσου με την επιλογή του να μην ξεκινήσει τον Ασάνο στην κορυφή της επίθεσης, ο οποίος ήταν ο MVP στο ματς με τη Γερμανία. Τον έβαλε στο δεύτερο και ήταν ξανά ο πιο απειλητικός παίκτης των “σαμουράι”, αλλά απέναντι στη μαζική άμυνα των Κοσταρικανών δεν κατάφεραν να βρουν χώρους.

Τραυματίστηκε στην πρεμιέρα και δεν είναι έτοιμος ο δεξιός μπακ Σακάι, λίγες πιθανότητες να αγωνιστεί έχει και ο δεξιός μπακ της Άρσεναλ, Τομιγιάσου με μυϊκές ενοχλήσεις. Αμφίβολη η συμμετοχή και του μέσου Έντο που χτύπησε στο γόνατο και έχασε προπονησεις. Ερωτηματικό ο καταρτισμός της 11αδας, ο Μοριγιάσου έχει εκπλήξει με τις επιλογές του και στα δύο προηγούμενα παιχνίδια.

ΙΑΠΩΝΙΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα 7/9 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης

* Over 2.5 τα 5/7 τελευταία παιχνίδια της σε Παγκόσμιο Κύπελλο

* Δέχθηκε γκολ στα 8/9 τελευταία παιχνίδια της σε Παγκόσμιο Κύπελλο, με εξαίρεση το 0-0 με την Εθνική Ελλάδος το 2014!

ΙΣΠΑΝΙΑ

Δείτε εδώ όλο το ρόστερ με αναλυτικές πληροφορίες για όλους τους παίκτες της Ισπανίας

Προηγούμενο ματς: Ισοπαλία (1-1) με τη Γερμανία. Ο Μοράτα άνοιξε το σκορ για τους Ισπανούς στο 62ο λεπτό και ο Φούλκρουγκ ισοφάρισε για τους Γερμανούς στο 83’.

Με το ενάμιση πόδι στην φάση των “16” οι Ισπανοί μετά την συναρπαστική ισοπαλία της Κυριακής, στο πρώτο μεγάλο ευρωπαϊκό ντέρμπι του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Χορταστικό το παιχνίδι απέναντι στους Γερμανούς με αδιάκοπα τρεξίματα εκατέρωθεν, γρήγορο ρυθμό, αλλά όχι πολλές καθαρές ευκαιρίες.

Η Ισπανία είχε την πρώτη ευκαιρία (ελέω κακής αντίδρασης του Νόιερ) με το δοκάρι του Όλμο και προηγήθηκε με το Μοράτα να χτυπά στο transition λίγα λεπτά μετά την είσοδό του στο ματς ως αλλαγή. Στην συνολική εικόνα όμως οι Γερμανοί ήταν πιο απειλητικοί, παρότι η κατοχή (64%) ήταν υπέρ των Ιβήρων. Φάνηκε να ξεμένει από δυνάμεις στο τελευταίο μισάωρο η ομάδα του Λουίς Ενρίκε, κινδύνευσε σοβαρά με ισοφάριση πριν το 83’ και με ανατροπή στα τελευταία λεπτά. Οι απειλές στο ματς αποτυπώθηκαν σωστά στα xGoals, στα οποία καταγράφηκε το 0.62 – 1.29 υπέρ της Γερμανίας.

Η αλλαγή του δεξιού μπακ, σε σχέση με την πρεμιέρα, δεν βοήθησε, ο Καρβαχάλ είχε θέματα, ενώ και ο Μπούσκετς έχασε αρκετές μονομαχίες και “κιτρινίστηκε”. Ξεχώρισε ξανά και για την γρήγορη σκέψη του ο 18χρονος Γκάβι, ημιτελείς οι προσπάθειες των Φεράν Τόρες και Ασένσιο που αντικαταστάθηκαν.

Αναμένεται να προφυλαχθεί στην αυλαία του ομίλου ο Γκάβι, ο οποίος έχασε προπονήσεις με μικρο-τραυματισμό, ενώ θα ξεκουραστεί ο Μπουσκέτς, για τον οποίο υπάρχει και ο κίνδυνος τιμωρίας με μία δεύτερη κίτρινη κάρτα. Κόκε, Σολέρ και Γιορέντε διεκδικούν θέση στα χαφ, ενώ υπάρχει και το σενάριο να “ανέβει” στη μεσαία γραμμή ο Ρόδρι και να πάρει τη θέση του στα στόπερ εις εκ των Πάου Τόρες ή Έρικ Γκαρθία. Στην κορυφή της επίθεσης αναμένεται να ξεκινήσει για πρώτη φορά ο Μοράτα, ο οποίος σκόραρε δις περνώντας ως αλλαγή.

ΙΣΠΑΝΙΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 3/5 τελευταία παιχνίδια της

* Goal/Goal τα 4/6 τελευταία παιχνίδια της σε Παγκόσμιο Κύπελλο

* Σκόραρε στα 8/9 τελευταία παιχνίδια της σε Παγκόσμιο Κύπελλο, εξαίρεση από το 2014 και μετά ο αγώνας με τη Χιλή (0-2).