*Διεθνές φιλικό παιχνίδι

* 3/3 G/G και 2-3 γκολ στα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΗΠΑ

Προηγούμενο ματς: Οι ΗΠΑ έχασαν 1-2 εντός έδρας από τον Καναδά, με τον Σάφελμπουργκ στο 17’ να τις βάζει πίσω στο σκορ, ενώ δέχθηκαν και δεύτερο τέρμα από τον Ντέιβιντ στο 58ο λεπτό, μειώνοντας απλά με τον Ντελατόρε στο 66ο λεπτό.

Οι ΗΠΑ ηττήθηκαν για πρώτη φορά μετά από περίπου 65 χρόνια στην έδρα τους από τον Καναδά, με 1-2, σε ένα φιλικό το οποίο παίζει ρόλο μόνο για το γόητρο.

Αλλά λογικά αυτό των Αμερικάνων είναι στα “τάρταρα”, αφού αυτή ήταν η τρίτη τους σερί ήττα, με τις δύο προηγούμενες να είναι στον όμιλο του Κόπα Αμέρικα, οι οποίες και την απέκλεισαν από την επόμενη φάση.

Στον πάγκο της έχει πλέον υπηρεσιακό τεχνικό τον Μάικ Βάρας, που γνώρισε την ήττα στο ντεμπούτο του εκεί και ελπίζει σήμερα να αποφύγουν τα λάθη οι παίκτες του, κυρίως στην άμυνα, για να έρθει και η πρώτη νίκη στον πάγκο της.

Βέβαια η ομάδα του έχει πολλές απουσίες βασικών παικτών που είτε έχουν μικροενοχλήσεις, είτε κρίθηκε σκόπιμο να μην αγωνιστούν για να πάρουν ευκαιρίες νεότεροι παίκτες.

ΗΠΑ Στατιστικά

*4/5 αγώνες με 2-3 γκολ στα τελευταία παιχνίδια της.

*4/6 G/G στα τελευταία παιχνίδια της.

Ν.ΖΗΛΑΝΔΙΑ

Προηγούμενο ματς: Η Νέα Ζηλανδία έχασε 3-0 εκτός έδρας από το Μεξικό, με τον Πινέδα να την βάζει πίσω στο σκορ στο πέμπτο λεπτό, πριν δεχθεί δεύτερο τέρμα από τον Βαλέρα στο 53’, με το τρίτο να έρχεται από τον Ρόμο στο 57ο λεπτό.

Η Νέα Ζηλανδία έχασε με το “βαρύ” 3-0 εκτός έδρας από το Μεξικό, σε φιλικό που έγινε επίσης στις ΗΠΑ, πριν λίγες μέρες. Μάλιστα βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ από πολύ νωρίς και δεν κατάφερε να σταθεί ανταγωνιστική απέναντι στη δυνατή του αντίπαλο.

Αυτή ήταν η πρώτη της ήττα έπειτα από ένα σερί τεσσάρων νικών για τους Νεοζηλανδούς, αν και αυτές επιτεύχθηκαν επί ομάδων που δεν έχουν ποδοσφαιρική παράδοση και βρίσκονται στην Ωκεανία!

Το πρόβλημα της ομάδας του Ντάρεν Μπάζελεϊ είναι όταν δέχεται πρώτη γκολ, αφού όταν συμβαίνει αυτό, έχει χάσει τα πέντε από τα έξι παιχνίδια της και δεν έχει νίκη το 2024 όταν βρίσκεται να χάνει με 1-0.