* Δείτε αναλυτικά τα σημερινά παιχνίδια στο κουπόνι.

* Η Βέρντερ Βρέμης δέχθηκε τουλάχιστον δύο γκολ στα τρία τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

* Σημειώθηκε No Goal στα τέσσερα από τα έξι τελευταία παιχνίδια του Αμβούργου για το πρωτάθλημα.

* Σημειώθηκε Over 2,5 στα επτά από τα οκτώ τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της Βέρντερ Βρέμης για το πρωτάθλημα.

ΑΜΒΟΥΡΓΟ

Εξαιρετικά σημαντικό είναι το αποψινό «Nordderby» του Αμβούργου κόντρα στη Βέρντερ Βρέμης, το οποίο κι ανοίγει την αυλαία της 31ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Οι δύο ομάδες απέχουν μεταξύ τους μόλις τρεις βαθμούς, τέσσερις αναμετρήσεις πριν την ολοκλήρωση της σεζόν. Στις πέντε τελευταίες αγωνιστικές που έδωσε το συγκρότημα του Λαμπαντία κατάφερε να αποσπάσει μόλις τρεις βαθμούς, σημειώνοντας μία νίκη και τέσσερις ήττες. Πιο συγκεκριμένα επικράτησε του Ανόβερου (3-0 εκτός έδρας), ενώ δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των Λεβερκούζεν (1-0 εκτός έδρας), Χόφενχαϊμ (3-1 εντός έδρας), Ντάρμσταντ (2-1 εντός έδρας) και Ντόρτμουντ (3-0 εκτός έδρας). Κόντρα στην τελευταία την προηγούμενη βδομάδα το σκορ στην αναμέτρηση άνοιξε ο Πούλισιτς (38’), με τον Ράμος να διπλασιάζει τα τέρματά τους στο 44’.

Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε ο τελευταίος τέσσερα λεπτά πριν την ολοκλήρωση των 90’. Δύο νίκες, δύο ισοπαλίες και δύο ήττες είναι ο απολογισμός των «δεινόσαυρων» στις έξι τελευταίες εντός έδρας αναμετρήσεις που έδωσαν για την ίδια διοργάνωση. Στη μία από αυτές σημειώθηκε no-goal, ενώ στις τρεις σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ. Σημαντική απώλεια για το Αμβούργο στο αποψινό ντέρμπι είναι αυτή του βασικού τερματοφύλακα Άντλερ, ο οποίος αποβλήθηκε κόντρα στην Ντόρτμουντ. Τη θέση του θα καλύψει ο 36χρονος Ντρόμπνι, ο οποίος φέτος πραγματοποίησε μόλις επτά συμμετοχές στο πρωτάθλημα.

Προηγούμενο ματς: Την εκτός έδρας ήττα με 3-0 γνώρισε το Αμβούργο από την Ντόρτμουντ, στο πλαίσιο της 30ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Σημειώθηκε over 2,5 στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια του Αμβούργου για το πρωτάθλημα.

Στοιχημάτισε τώρα στο Αμβούργο – Βέρντερ Βρέμης

ΒΕΡΝΤΕΡ ΒΡΕΜΗΣ

Στα νικηφόρα αποτελέσματα επέστρεψε την προηγούμενη βδομάδα στο πρωτάθλημα η Βέρντερ Βρέμης μετά από τέσσερις αγωνιστικές, στις οποίες σημείωσε μία ισοπαλία και τρεις ήττες, στην προσπάθεια που καταβάλει για αποφυγή του υποβιβασμού στη χαμηλότερη κατηγορία ποδοσφαίρου της χώρας. Πιο συγκεκριμένα αφού μοιράστηκε από ένα βαθμό με τη Μάιντς (1-1 εντός έδρας), και γνώρισε την ήττα από τις Μπάγερν Μονάχου (5-0 εκτός έδρας), Ντόρτμουντ (3-2 εκτός έδρας) και Άουγκσμπουργκ (2-1 εντός έδρας), το συγκρότημα του Σκρίπνικ κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Βόλφσμπουργκ την προηγούμενη βδομάδα, επικρατώντας εντός έδρας με 3-2. Το σκορ στην αναμέτρηση άνοιξε ο Πιζάρο με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 32’ για τους γηπεδούχους. Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε τέσσερα λεπτά αργότερα με τον Γκιλαβογκί.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Βέρντερ Βρέμης σκόραρε άλλες δύο φορές με τους Μπαρτέλς (64’) και Γιαταμπαρέ (83’). Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε ο Ντοστ τρία λεπτά πριν την ολοκλήρωση των 90’. Αξίζει να σημειώσουμε πως ο 37χρονος Περουβιανός επιθετικός, Κλαούντιο Πιζάρο, με το γκολ που πέτυχε έφτασε τα 102 με τη φανέλα της Βέρντερ Βρέμης στο πρωτάθλημα, ξεπερνώντας τον μέχρι πρότινος αρχισκόρερ, Μάρκο Μπόντε. Παράλληλα, έφτασε τα 142 συνολικά σε 247 συμμετοχές και πέρασε στην κορυφή των σκόρερ της ιστορίας του συλλόγου, αφήνοντας στη δεύτερη θέση τον Φρανκ Νόιμπαρτ. Δύο νίκες πανηγύρισαν οι «πράσινοι» στις εννέα τελευταίες εκτός έδρας αναμετρήσεις που έδωσαν για το πρωτάθλημα. Στις υπόλοιπες σημείωσαν μία ισοπαλία και έξι ήττες.

Προηγούμενο ματς: Τον αποκλεισμό από τα ημιτελικά του Κύπελλο Γερμανίας γνώρισε η Βέρντερ Βρέμης, καθώς ηττήθηκε εκτός έδρας με 2-0 από την Μπάγερν Μονάχου.

Στατιστικό: Σημειώθηκε under 2,5 στο ένα από τα οχτώ τελευταία παιχνίδια της Βέρντερ Βρέμης για το πρωτάθλημα.