ΧΑΛΜΣΤΑΝΤ

Με μπόλικη δόση τύχης η Χάλμσταντ κατάφερε να αποδράσει από την έδρα της εκπληκτικής στο ξεκίνημα Άνγκελχολμς, στο τοπικό ντέρμπι με 1-0 και αυτό γιατί πέτυχε το γκολ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων (92’). Δεν ικανοποίησε με την απόδοση της, αλλά πήρε αυτό που ήθελε και συνεχίζει απτόητη με μοναδικό στόχο την επιστροφή της στην Allsvenskan. Μέχρρι στιγμής δικαιώνει τις προσδοκίες όσων την περίμεναν να είναι από τα πρώτα φαβορί για την άνοδο. Με όπλο την καλή της άμυνα και με μπροστάρη τον Όλσον (ΕΠ 3/1), δείχνει έτοιμη από την αρχή να αναλάβει πρωταγωνιστικό ρόλο στην κατηγορία. Ρεαλιστής αλλά και χαμηλών τόνων ο τεχνικός Γιόνσον τόνισε: «Από τις νίκες που σου δίνουν την άνοδο, συνεχίζουμε είναι νωρίς ακόμη».

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας επικράτηση 1-0 επί της Άνγκελχολμς.

Στατιστικό: 6/7 N/G μετράει η Χάλμσταντ στα φετινά της παιχνίδια σε πρωτάθλημα και Κύπελλο.

ΓΚΑΪΣ

Από την άλλη πλευρά η ΓΚΑΪΣ κρατούσε μέχρι το 90’ τη νίκη κόντρα στη Συριάνσκα, εντός έδρας, ωστόσο μ’ ένα γκολ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, αρκέστηκε στο βαθμό. Προερχόταν από τη κακή εμφάνιση και ήττα με 3-0 από την ΑΦΚ Γιουνάιτεντ (εκτός έδρας), ενώ στην πρεμιέρα επικράτησε με 2-0 της Φρέι (εντός έδρας). Δεν ξεκίνησε έτσι όπως θα περίμενε, τη φετινή σεζόν στοχεύει να φτάσει αρκετά ψηλά, γιατί να μην μπει σφήνα και στην πρώτη τριάδα. Άλλωστε μιλάμε για μία ομάδα με τεράστια ιστορία ((6 πρωταθλήματα, 1 Κύπελλο), που εδώ και τέσσερα χρόνια ταλαιπωρείται στη Superettan. Αποθεραπεύτηκε πλήρως και είναι έτοιμος να αγωνιστεί ο Γιοχάνενσον (ΕΠ).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με τη Συριάνσκα.

Στατιστικό: Τρία σερί 2-3 γκολ μετράει η ΓΚΑΪΣ στα φετινά της παιχνίδια στο πρωτάθλημα.