13η αγωνιστική της Απερτούρα.

*Με Under 2.5 γκολ έληξαν τα 4/5 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με No Goal ολοκληρώθηκαν τα 5/5 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

ΤΣΙΒΑΣ ΓΟΥΑΔΑΛΑΧΑΡΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη εναντίον της Πατσούκα, στα πλαίσια της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το 0-1 ο Αλβαράδο στο 20’ και το τελικό 0-2 διαμόρφωσε ο Σεπουλβέδα στο 41’.

Άκρως αποτελεσματική εμφάνιση και σημαντικό τρίποντο για τη Τσίβας Γουαδαλαχάρα. Εκμεταλλεύτηκε πλήρως τις ευκαιρίες που δημιούργησε, παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα στο σκορ από το πρώτο ημίχρονο. Στην επανάληψη παρά την έντονη πίεση που της ασκήθηκε, κατάφερε να κρατήσει την εστία της ανέπαφη ως το τέλος.

Με υπηρεσιακό προπονητή και στο σημερινό παιχνίδι, τον Αρτούρο Ορτέγκα, ο οποίος θυμίζουμε ανέλαβε τον πάγκο μετά την απομάκρυνση του Φερνάντο Γκάγκο. Φανερά βελτιωμένη στα μετόπισθεν, δεν δέχθηκε γκολ ύστερα από τέσσερα παιχνίδια, ενώ με τη νίκη της αυτή παρέμεινε εντός δεκάδας, έχοντας σημαντικές πιθανότητες να βρεθεί ακόμα και στην πρώτη εξάδα.

Στατιστικά

*Με No Goal τα 3/5 τελευταία ματς.

*Με Under 2.5 τα 4/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΝΕΚΑΞΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα εναντίον της Κλαμπ Τιχουάνα με σκορ 1-2, στα πλαίσια της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το σκορ άνοιξαν οι φιλοξενούμενοι με τον Ριβέρα με πέναλτι στο 28’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Παλαβεσίνο εξίσου με πέναλτι στο 34’. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Καστανέδα στο 43’.

Μέτρια εμφάνιση και ήττα για τη Νεκάξα. Αν και είχε ευκαιρίες, το μόνο που κατάφερε ήταν να βρει «απάντηση» στο γκολ που δέχθηκε στο ημίωρο. Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου υπέκυψε ξανά, χωρίς να μπορέσει στη συνέχεια να βρει ξανά το δρόμο προς τα δίχτυα.

Πολύ καλύτερη εικόνα θα πρέπει να δείξει ώστε να εξαντλήσει όσες πιθανότητες έχει για θετικό πέρασμα από την έδρα της Τσίβας Γουαδαλαχάρα. Δεν φημίζεται για την αμυντική της σταθερότητα, ενώ από την άλλη βρήκε ξανά την επαφή της με τα αντίπαλα δίχτυα, αλλά παραμένει χωρίς νίκη μακριά από το γήπεδό της ύστερα από έξι αγωνιστικές (0-3-3).