9η αγωνιστική

*Αήττητη η Μετς στα πέντε τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο τη Γκρενόμπλ, με τρεις νίκες και δυο ισοπαλίες.

*Under 2.5 τα 6/7 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΓΚΡΕΝΟΜΠΛ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-1 από τη Ροντέ, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε με τον Μεϊσά Μπα στο 44ο λεπτό, για να δεχθεί στην πορεία την ανατροπή (54′, 81′).

Επιστροφή στα αρνητικά αποτελέσματα για τη Γκρενόμπλ, μετά και τη νίκη 3-0 επί της Κλερμόν. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Οσβάλντ Τανσό φιλοξενήθηκε από τη Ροντέ, στην έδρα της οποίας έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 2-1.

Καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης και αφού σπατάλησε κάποιες καλές στιγμές, ευτύχησε να πάρει το προβάδισμα λίγο πριν οδηγούν αμφότερες στα αποδυτήρια. Με την επιστροφή από τα αυτά όμως, είδε την αντίπαλο να ισοφαρίζει γρήγορα με απευθείας εκτέλεση φάουλ και σα να μην έφτανε αυτό, δέχθηκε και την ανατροπή προς το φινάλε, γλιτώνοντας και από τρίτο τέρμα λίγο αργότερα.

Παρά τη νέα αυτή απώλεια που υπέστη, παραμένει στο πρώτο μισό της κατάταξης και στο -5 από την πρωτοπόρο Παρί, μετά και τις οκτώ πρώτες στροφές. Ποντάρει στην έδρα της απόψε για επιστροφή στις επιτυχίες, εκεί όπου διατηρείται αήττητη μέχρι τώρα (3-1-0).

Στατιστικά

*2-3 Goals τα τρία τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2.5 τα 5/6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΜΕΤΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 3-2 επί της Αμιάν, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα τριών τερμάτων με τους Αΐν (15′, 43′) και Σαμπαλί (21′), για να δεχθεί δις τη μείωση στην πορεία (45’+2, 76′).

Αντίδραση έβγαλε η Μετς, μετά και την απρόσμενη ήττα με 2-1 στην έδρα της Τρουά. Για την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Στεφάν Λε Μινιάν υποδέχθηκε την Αμιάν, της οποίας και επικράτησε με 3-2.

Μπήκε αρκετά φουριόζα στον αγωνιστικό χώρο και εκμεταλλευόμενη τα προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα πήρε από νωρίς σαφές προβάδισμα. Δεν άφησε το πόδι από το γκάζι, σκόραρε για τρίτη φορά προς το φινάλε του ημιχρόνου, ενώ είδε την αντίπαλο να μειώνει στις καθυστερήσεις αυτού. Κατέβασε ταχύτητα μετά την ανάπαυλα και παρότι δέχθηκε και δεύτερο τέρμα, δεν έμπλεξε σε περιπέτειες και απέφυγε τα χειρότερα.

Συνεχίζει έτσι την προσπάθεια της να διατηρηθεί σε επαφή με την κορυφή της κατάταξης, από την οποία απέχει τρεις βαθμούς για την ώρα. Στις τρεις φετινές εξόδους της έχει κατά σειρά δυο νίκες και μια ήττα.