* 3η αγωνιστική

* Goal/Goal τα 4/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Αήττητη η Γκόρνικ στα 12 τελευταία εντός έδρας απέναντι στην Πόγκόν, στα 5 πιο πρόσφατα μετρά τέσσερις νίκες.

ΓΚΟΡΝΙΚ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (2-2) με την Πούζτσα Νιεπολομίτσε. Με Σάντσες (11’) και Ράσακ (56’) προηγήθηκε δις η Γκόρνικ, αλλά η Πούζτσα απάντησε με Κοσίδη (52’) και Σεραφίν (60’).

Εντός έδρας πρεμιέρα για την Γκόρνικ μετά από δύο αποτυχημένα ταξίδια στην εκκίνηση της σεζόν, στα οποία παρουσίασε αρκετά ανασταλτικά προβλήματα.

Την περασμένη Παρασκευή στην ουδέτερη Κρακοβία πήρε γρήγορο προβάδισμα με καρφωτή κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, στη μοναδική καθαρή ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου συνολικά.

Με εξίσου δυναμική κεφαλιά, ισοφάρισε η Πούζτσα στο ξεκίνημα της επανάληψης, αλλά δευτερόλεπτα αργότερα το εκτός περιοχής σουτ του Ρασάκ κόντραρε και ξεγέλασε τον γηπεδούχο κίπερ για το 1-2. Σε φάση που δεν κατάφερε να απομακρύνει πλάγιο άουτ δέχθηκε τη δεύτερη ισοφάριση η Γκόρνικ.

Καμία ομάδα δεν συμβιβάστηκε με την ισοπαλία στο τελευταίο ημίωρο και δημιουργήθηκαν αρκετές επικίνδυνες τελικές εκατέρωθεν, με τους γηπεδούχους να έχουν τη μεγαλύτερη ευκαιρία (δοκάρι).

Δίχως καταγεγραμμένες απουσίες η προετοιμασία της ομάδας από τον έμπειρο κόουτς Ούρμπαν.

ΓΚΟΡΝΙΚ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα 4/5 τελευταία επίσημα παιχνίδια της.

* Goal/Goal τα 6/8 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα.

Παίξε Νόμιμα στην NetBet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΠΟΓΚΟΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (2-2) με την Ζαγκλέμπιε. Ο Κουλούρης (17’) άνοιξε το σκορ για την Πογκόν, , αλλά οι Πιένκο (19’) και Κουρμινόφσκι με πέναλτι (28’) γύρισαν το ματς για την Ζαγκλέμπιε. Ο Πάριζεκ (83’) διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Θετική η εικόνα της Πογκόν και στο πρώτο ταξίδι της σεζόν, παρότι την Κυριακή δεν κατάφερε να ντουμπλάρει τις νίκες της στο Λούμπιν. Η εμφάνιση ήταν θετική, η παραγωγικότητά της κινήθηκε σε υψηλά επίπεδα ξανά (2.37 xGoals).

Πήρε προβάδισμα στην πρώτη καλή φάση του ματς, με συνεργασία των περσινών πρωταγωνιστών της. Ο Γκροζίτσκι σέρβιρε κι ο Κουλούρης εκτέλεσε.

Η Ζαγκλέμπιε είχε άμεση απάντηση, μέσα από ωραία συνεργασία και άψογο τελείωμα  ήρθε η ισοφάριση και σε κόρνερ κέρδισε το πέναλτι (χέρι) για την προσωρινή ανατροπή.

Απείλησε σε αρκετές περιπτώσεις πριν την ανάπαυλα η Πογκόν, επέσε όμως πάνω σε “ζεστό” κίπερ. Ξόδεψε μεγάλη ευκαιρία στο ξεκίνημα της επανάληψης, στην οποία κυριαρχησε εδαφικά (75% κατοχή). Τελικά η λύση για το 2-2 δόθηκε ξανά από δημιουργία του αρχηγού Γκροζίτσκι σε μετάβαση.

“Ήταν ένα καλό ματς για εμάς, αλλά ήμασταν απογοητευμένοι που δεν καταφέραμε να πάρουμε τρεις βαθμούς. Τις τελευταίες μέρες, έχουμε επικεντρωθεί πρωτίστως σε αυτά που ήμασταν καλοί και προσπαθήσαμε να μάθουμε από αυτά που δεν κάναμε καλά.” δήλωσε ο κόουτς Γκουστάφσον.

Επιπλέον, ενημέρωσε ότι ο Πρζιμπόρεκ (εξτρέμ) θα χάσει δεύτερο σερί ματς, ενώ ανέτοιμος είναι ακόμα και ο Λόντσαρ (στόπερ).