5η αγωνιστική

*Η Ανεσί πήρε το διπλό και στις δυο συνολικά επισκέψεις της στην έδρα της Γκινγκάμπ.

*Goal/Goal τα τρία τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΓΚΙΝΓΚΑΜΠ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-2 επί της Ροντέ, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε με τον Σιβέ στο 38ο λεπτό και παρότι δέχθηκε την ισοφάριση στο 61′, δέκα λεπτά αργότερα σκόραρε και πάλι με τον Χεμιά.

Επιστροφή στις επιτυχίες για τη Γκινγκάμπ, μετά και την ήττα με 3-4 από τον Ερυθρό Αστέρα. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Σιλβέν Ριπόλ φιλοξενήθηκε από τη Ροντέ, στην έδρα της οποίας επικράτησε με 1-2.

Καλύτερη σε γενικές γραμμές στον αγωνιστικό χώρο, ευτύχησε να πάει στα αποδυτήρια με το σκορ υπέρ της 0-1. Με την επιστροφή όμως από αυτά, δέχθηκε πίεση και παρότι γλίτωσε με το δοκάρι και τις αποκρούσεις του Μπασιλιό, εν τέλει δέχθηκε την ισοφάριση. Κάτι που την “ξύπνησε” για τα καλά και αφού πήρε εκ νέου το προβάδισμα δέκα λεπτά μετά, στην πορεία είχε ευκαιρίες και για τρίτο τέρμα.

Τρίτη φετινή της νίκη, μετά και από εκείνες που πήρε στα δυο πρώτα παιχνίδια, κόντρα σε Τρουά (4-0 εντός) και Λαβάλ (0-1 εκτός).

Γκινγκάμπ Στατιστικά

*Over 2.5 τα 7/9 τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2.5 τα 4/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΑΝΕΣΙ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 3-0 επί της Αμιάν, για το πρωτάθλημα. Τα τέρματα της σημείωσαν οι Λαρός (19′), Παζό (61′) και Ντεμονσί (79′).

Τη νίκη πανηγύρισε και πάλι η Ανεσί, μετά από δυο παιχνίδια στα οποία και είχε από μια ισοπαλία και ήττα. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Λοράν Γκουγιό υποδέχθηκε την Αμιάν, την οποία και συνέτριψε με 3-0.

Μπήκε πιο δυναμικά και πήρε σχετικά νωρίς το προβάδισμα, το οποίο και κράτησε μέχρι την ανάπαυλα, παρότι είχε και δοκάρι στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου. Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια βρήκε και δεύτερο τέρμα με κεφαλιά σε εκτέλεση κόρνερ και λίγο αργότερα ήρθε και το “κερασάκι” με απευθείας εκτέλεση φάουλ, τη στιγμή που δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα.

Αυτή ήταν και η δεύτερη φετινή της νίκη, μετά και από εκείνη που πανηγύρισε στην πρεμιέρα, κόντρα στη Ντανκέρκ (0-2 εκτός), φτάνοντας έτσι τους επτά βαθμούς μέχρι τώρα.