2η αγωνιστική

*Φάση των ομίλων της προκριματικής φάσης του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής 2025, που θα διεξαχθεί στα γήπεδα του Μαρόκου. Την πρόκριση στα τελικά της διοργάνωσης θα πανηγυρίσουν οι δύο πρώτες από κάθε όμιλο.

*Η αναμέτρηση διεξάγεται σε ουδέτερη έδρα στο Ελ Τζαντίντα του Μαρόκου.

*Η Γκάμπια επικράτησε και στα δυο συνολικά παιχνίδια, φιλικά και επίσημα, με αντίπαλο την Τυνησία.

Δείτε τα Προγνωστικά για παμε στοιχημα την Κυριακή (08/09)!

ΓΚΑΜΠΙΑ

Προηγούμενο ματς: Ισοπαλία 1-1 με τις Κομόρες, για τα προκριματικά του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής. Βρέθηκε πίσω στο 37ο λεπτό, για να ισοφαρίσει στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με τον Μπάροου.

Με το βαθμό της ισοπαλίας ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της σε αυτά τα προκριματικά η Γκάμπια. Στην πρεμιέρα της, την περασμένη Τετάρτη, η ομάδα του Τζόνι ΜακΚίνστρι αντιμετώπισε ως φιλοξενούμενη σε ουδέτερο έδαφος τις Κομόρες, με τις οποίες έμεινε στο 1-1.

Ισορροπημένο σε γενικές γραμμές το μεταξύ τους, βρέθηκε πρώτη πίσω στο σκορ και ισοφάρισε λίγο πριν την ανάπαυλα. Πιο επιθετική στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά χωρίς να πετύχει το κάτι παραπάνω.

Πλέον, μετράει μόλις μια νίκη στα εννέα τελευταία παιχνίδια που έδωσε, στα οποία είχε ακόμη δυο ισοπαλίες και έξι ήττες.

Γκάμπια Στατιστικά

*Goal/Goal τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια.

*Δέχεται γκολ στα δέκα τελευταία παιχνίδια.

ΤΥΝΗΣΙΑ

Προηγούμενο ματς: Νίκη 1-0 επί της Μαδαγασκάρης, για τα προκριματικά του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής. Βρήκε δίχτυα με τον Σασί στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Ξεκίνημα το με το δεξί για την Τυνησία, στον όμιλο των προκριματικών. Στην πρεμιέρα της, την περασμένη Πέμπτη, και στο ντεμπούτο του Φαουζί Μπενζαρτί στην τεχνική ηγεσία, υποδέχθηκε τη Μαδαγασκάρη, την αντίσταση της οποίας έκαμψε στο φινάλε, επικρατώντας με 1-0.

Σε γενικές γραμμές ανώτερη στον αγωνιστικό χώρο, όμως μέχρι το ημίχρονο δεν κατάφερε να πετύχει κάτι. Ανέβασε την ένταση της μετά την ανάπαυλα και την πίεση προς την αντίπαλη άμυνα, τα βρήκε όμως αρκετά σκούρα μέχρι να βρει εν τέλει δίχτυα στο όγδοο λεπτό των καθυστερήσεων.

Έφτασε έτσι τα επτά σερί παιχνιδια, φιλικά και επίσημα, ούσα αήττητη, με δυο νίκες και πέντε ισοπαλίες. Στα έξι πιο πρόσφατα κράτησε και ανέπαφη εστία.