* Under 2.5 τα 10/11 τελευταία επίσημα μεταξύ τους παιχνίδια.

* Στον 1ο γύρο (01/04): Γκάλγουεϊ – Μποέμιανς 0-2

* Στο 2ο γύρο (06/05): Μποέμιανς – Γκάλγουεϊ 0-1

ΓΚΑΛΓΟΥΕΪ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (2-0) από την Σέλμπουρν. Ο Μάρτιν (11’) άνοιξε το σκορ και ο Κάφρεϊ (36’) διπλασίασε το προβάδισμα της Σέλμπουρν. Στο 75’ η Γκάλγουεϊ έχασε πέναλτι και στις καθυστερήσεις έμεινε με 10 παίκτες.

Η επιστροφή από τη διακοπή του πρωταθλήματος συνδυάστηκε με επιστροφή στις ήττες για τους “tribesmen”, 3η στα 4 τελευταία παιχνίδια τους αυτή της Παρασκευής στο Δουβλίνο.

Σε 3ο σερί ταξίδι δέχονται από 2 γκολ και το τελικό σκορ στην έδρα της πρωτοπόρου κρίνεται δίκαιο. Από μεγάλο λάθος στο πρεσινγκ των γηπεδούχων δέχθηκε το πρώτο γκολ η Γκάλγουεϊ και πάνω στο ημίωρο ξόδεψε τεράστια ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσια.

Σε δεύτερο χρόνο από κόρνερ δέχθηκε το δεύτερο γκολ πριν την ανάπαυλα και μετά απ’ αυτήν δεν είχε δημιουργική αντίδραση. Κέρδισε ένα πέναλτι από το πουθενά, αλλά απέτυχε να το αξιοποιήσει και το φινάλε κύλησε δίχως σασπένς.

Επιστρέφει στην έδρα της μετά τις 13 Ιουνίου, όταν συμπλήρωσε 5 ματς αήττητη (3-2-0), στα οποία δεν δέχθηκε ούτε ένα γκολ!

Στα αγωνιστικά νέα, τιμωρημένοι είναι οι μέσοι Ντέρβιν, ΜακΚόρμακ, ενώ ο Ντόνελον (αρ. μπακ) παραμένει τραυματίας. Αμφίβολος ο Καζίμ (αρ. μπακ).

ΓΚΑΛΓΟΥΕΪ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα 7/9 τελευταία παιχνίδια της

* Under 2.5 τα 7/8 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

ΜΠΟΕΜΙΑΝΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (0-0) με την Σεντ Πάτρικς.

Βήμα προς τη θετική κατεύθυνση ο πόντος που πήραν οι “μπος” στο ντέρμπι της περασμένης Παρασκευής, παρότι συμπλήρωσαν “καρέ” αγώνων δίχως νίκη (0-2-2).

Απόλυτα μοιρασμένη η κατοχή (50-50) στο ντέρμπι, αρκετές οι τελικές (17-12), αλλά τη μοναδική μεγάλη ευκαιρία την είχε η Μποέμιανς.

Απείλησε πρώτη σε μετάβαση, απάντησε στις ευκαιρίες πριν το 20λεπτο η Σεντ Πάτρικς πιέζοντας ψηλά. Αμφότερες οι ομάδες είχαν καλά κομμάτια κυκλοφορίας μέσα στο ματς, αλλά τους έλειψαν οι ποιοτικές λύσεις στο τελευταίο τρίτο. Πιο δραστήρια στα τελευταία λεπτά η Σεντ Πάτρικς, έψαξε με μεγαλύτερη ζέση το γκολ.

Στα αγωνιστικά νέα, παραμένουν εκτός οι τραυματίες Κόρνγουολ (στόπερ), Μπάκλεϊ (μέσος), ΜακΜάνους (μέσος), Κόνολι (εξτρέμ).