*3η αγωνιστική

*Οι δύο ομάδες διασταυρώνουν για πρώτη φορά ξίφη στην ιστορία.

*Δείτε τα Προγνωστικά Champions League σήμερα 22/10!

*Κόντρα σε γερμανικές ομάδες η Γιουβέντους έχει απολογισμό 30-10-16 (διαφορά γκολ 90-66). Εντός έδρας σημείωσε 17 νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και πέντε ήττες.

*Έντεκα αναμετρήσεις κόντρα σε ιταλικές ομάδες έχει δώσει η Στουτγκάρδη (2-3-6 / διαφορά γκολ 12-18). Μακριά από την έδρα της σημείωσε δύο ισοπαλίες και τέσσερις ήττες.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας (1-0) της Λάτσιο. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε με αυτογκόλ ο Χίλα στο 85′. Με δέκα αγωνίζονταν οι φιλοξενούμενοι απ’ το 24′ (Ρομανιόλι).

Παρά το γεγονός πως αγωνίζονταν με παίκτη περισσότερο για 1,5 ημίχρονο, η Γιουβέντους δυσκολεύτηκε σημαντικά να κάμψει την αντίσταση της σκληροτράχηλης Λάτσιο, κάτι που κατάφερε με αυτογκόλ του Χίλα λίγο πριν τη συμπλήρωση των 90′ στο κατάμεστο “Allianz”. Συνολικά δημιούργησε μόλις δύο μεγάλες ευκαιρίες ολοκληρώνοντας με 1.35 xGoals, έναντι μόλις 0.07 των φιλοξενούμενων.

Κορυφαίος των “μπιανκονέρι” ο Καμπιάζο, από κοντά και ο Καλουλού που κέρδισε την κόκκινη κάρτα του Ρομανιόλι και βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση. Παραμένουν αήττητοι από το ξεκίνημα της σεζόν με απολογισμό 6-4-0, συγκεντρώνοντας 16 βαθμούς βρίσκονται στο -1 από Ίντερ και στο -3 απ’ την πρωτοπόρο Νάπολι στη Σέριε Α.

Η Γιουβέντους πανηγύρισε τη νίκη στις πέντε τελευταίες αναμετρήσεις με γερμανικές ομάδες. Στις έντεκα τελευταίες σχετικές ηττήθηκε μόνο από την Μπάγερν Μονάχου στην παράταση (επτά νίκες, τρεις ισοπαλίες). Ανεξαρτήτως αντιπάλου γνώρισε τρεις ήττες στις πέντε τελευταίες εντός έδρας αναμετρήσεις στο Τσάμπιονς Λιγκ, στις προηγούμενες έντεκα είχε γνωρίσει μόλις μία.

“Η Στουτγκάρδη αποτελεί μία ομάδα που παίζει καλό ποδόσφαιρο, θα πρέπει να εμφανιστούμε έτοιμοι για να πάρουμε τον έλεγχο. Σίγουρα περιμένω μία διαφορετική αναμέτρηση σε σχέση με τη Λάτσιο”, υπογράμμισε ο προπονητής Τιάγκο Μοτα. Διαθέσιμος είναι ο ΜακΚένι, σταθερά εκτός οι Κόοπμαϊνερς και Νίκο Γκονσάλες. Τιμωρημένος ο Ντι Γκρεγκόριο που αποβλήθηκε κόντρα στη Λειψία. Την Κυριακή (27/10) φιλοξενείται από την Ίντερ.

Στατιστικά

*GG στα 2/3 τελευταία παιχνίδια της.

*Κράτησε το μηδέν στα 7/10 τελευταία παιχνίδια της.

ΣΤΟΥΤΓΚΑΡΔΗ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εκτός έδρας (4-0) από την Μπάγερν Μονάχου. Χατ-τρικ πέτυχε ο Κέιν (57′, 60′, 80′), το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Κομάν (89′).

Με άδεια χέρια επέστρεψε από την “Allianz Arena” η Στουτγκάρδη μη καταφέρνοντας να απειλήσει σε κανένα σημείο της αναμέτρησης την εστία της Μπάγερν Μονάχου. Άντεξε για ένα ημίχρονο, στη συνέχεια πήρε το όπλο του ο Χάρι Κέιν και με δύο γκολ σε τρία λεπτά καθάρισε την μπουγάδα για τους γηπεδούχους δίνοντας, παράλληλα, συνέχεια στο σερί τεσσάρων αναμετρήσεων δίχως νίκη της Στουτγκάρδης (0-3-1).

Πρέπει να γυρίσουμε έναν μήνα πίσω για να βρούμε την τελευταία που πανηγύρισε επί της Ντόρτμουντ (5-1 εντός). Σε μονοψήφιο αριθμό βαθμών (εννέα) παραμένει το συγκρότημα του Χένες μετά από οχτώ αγωνιστικές, καταλαμβάνει τη 10η θέση και βρίσκεται στο -5 από την τετράδα που οδηγεί στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Αγνοεί τη νίκη επί ιταλικού εδάφους σε έξι αναμετρήσεις, σε καμία από τις οποίες δεν κατάφερε να πετύχει περισσότερα από ένα γκολ. Στις δέκα τελευταίες αναμετρήσεις με ιταλικές ομάδες, ανεξαρτήτως έδρας, πανηγύρισε μόλις μία νίκη επί της Περούτζια (3-1 εντός) στον 3ο γύρο του Κυπέλλου Ιντερτότο (τρεις ισοπαλίες, έξι ήττες).

“Αναλύσαμε κι αφήσαμε πίσω την Μπάγερν Μονάχου. Πρέπει να στρέψουμε άμεσα το ενδιαφέρον μας στην κορυφαία αναμέτρηση με τη Γιουβέντους. Θέλουμε να κάνουμε το παιχνίδι μας και να πετύχουμε”, είπε ο προπονητής Χένες. Σταθερά εκτός αποστολής οι γνωστοί απόντες (Φούριχ, Στεργίου, Ντιλ, Ζαγκαντού, Ράιμουντ). Το Σάββατο (26/10) υποδέχεται τη Χόλσταϊν Κίελ.