*21η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Τόκιο Βέρντι – Γιοκοχάμα 1-2

*Over 2,5 στα 3/4 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΓΙΟΚΟΧΑΜΑ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εκτός έδρας (2-1) από τη Φουκουόκα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με Ζαχέντι (20′) και Τανκέ (70′). Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Αμάνο στο 83′.

Κατώτερη των προσδοκιών παρουσιάστηκε η Γιοκοχάμα στην έδρα της Φουκουόκα. Δέχτηκε και τα δύο γκολ από… αέρος, έχασε τεράστια ευκαιρία για ισοφάριση στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου και λίγο μετά τη μείωση του Αμάνο, όταν ο Σιογκάι με κεφαλιά ανάγκασε σε μεγάλη απόκρουση τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων που είχαν δοκάρι στο 55′.

Δύο αγωνιστικές κράτησε το νικηφόρο σερί της Γιοκοχάμα, υπέστη μόλις μία ήττα στις έντεκα τελευταίες εντός έδρας αναμετρήσεις σε όλες τις διοργανώσεις από τη Μασίντα (3-1) στις 15 του μηνός (έξι νίκες, τέσσερις ισοπαλίες). Η Γιοκοχάμα πανηγύρισε τη νίκη στις τρεις τελευταίες αναμετρήσεις που υποδέχτηκε την Τόκιο Βέρντι (διαφορά γκολ 7-0).

ΓΙΟΚΟΧΑΜΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Over 2,5 στα 7/8 τελευταία παιχνίδια της.

*GG στα 5/6 τελευταία παιχνίδια της.

ΤΟΚΙΟ ΒΕΡΝΤΙ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εκτός έδρας (3-0) από την Τζούμπιλο Ιβάτα. Σκόραραν οι Χαγιάσι (51′ αυτ.), Πεϊσότο (60′) και Φουρουκάουα (90+5′). Σε πέναλτι αστόχησε ο Ζερμέν (11′) για τους γηπεδούχους.

Την κράτησε όρθια ο Ματέους Βιντότο αποκρούοντας πέναλτι μόλις στο 11′, προτού ο Κιμούρα χάσει μεγάλη ευκαιρία για να την βάλει μπροστά στο σκορ στο 47′. Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για την Τόκιο Βέρντι που βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο από αυτογκόλ, προτού δεχτεί άλλα δύο γκολ στην έδρα της Τζούμπιλο Ιβάτα. Άμεση επιστροφή στα αρνητικά αποτελέσματα μετά τη νίκη που πανηγύρισε επί της Ναγκόγια (1-0 εντός).

Μακριά από το σπίτι της η Τόκιο Βέρντι επικράτησε μόνο της Βίσελ Κόμπε (1-0) στις πέντε τελευταίες αγωνιστικές (μία ισοπαλία, τρεις ήττες). Σε πέντε αναμετρήσεις με την Γιοκοχάμα, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης, πανηγύρισε τη νίκη στις 3 Μαΐου 2008 (3-2 εντός), στις υπόλοιπες γνώρισε τέσσερις ήττες.