* No Goal & Under 2.5 τα 3/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Στον 1ο γύρο (17/03): Γελγκάβα – Τούκουμς 2-3

* Στο 2ο γύρο (07/05): Τούκουμς – Γελγκάβα 2-1

ΓΕΛΓΚΑΒΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (3-0) από την Νταουγκάβπιλς. Σκόρερ των γηπεδούχων οι Γκολιγιάνιν (72’) και Τραορέ (77’, 80’).

Με δεύτερη κολλητή βαριά εκτός έδρας ήττα συνδυάστηκε η επιστροφή από τη διακοπή του πρωταθλήματος για την Γελγκάβα, έφτασε τα 12 γκολ παθητικό στα 4 τελευταία παιχνίδια της (0-1-3) και διατηρείται στον πάτο της βαθμολογίας.

Η Γελγκάβα είχε την πρώτη καλή φάση του ματς με κεφαλιά σε κόρνερ, απείλησε και σε μετάβαση στο κλείσιμο του ημιχρόνου, το οποίο έβγαλε δίχως μεγάλους κινδύνους για την εστία της.

Απείλησε πρώτη και στο δεύτερο μέρος, αλλά το τελευταίο 20λεπτο ήταν εφιαλτικό. Γλίτωσε σε δοκάρι από τετ α τετ των γηπεδούχων, αλλά δευτερόλεπτα αργότερα πληγώθηκε σε στατική φάση (1-0). Είχε μεγάλη φάση για άμεση ισοφάριση, αλλά το ρίσκο της έφερε κενά πίσω για να διαμορφωθεί το βαρύ σκορ.

ΓΕΛΓΚΑΒΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 7/9 τελευταία παιχνίδια της

* Goal/Goal τα τέσσερα τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

ΤΟΥΚΟΥΜΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (2-1) επί της Λιεπάγια. Ο Καουσέλις (58’) άνοιξε το σκορ για την Τούκουμς, ο Ντιαό (90’) ισοφάρισε για τη Λιεπάγια και ο Σαμοΐλοβς (90+5’) διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Στοπ στον κατήφορο έβαλε η Τούκουμς την προηγούμενη Πέμπτη, επέστρεψε στις νίκες μετά από 1.5 μήνα και 7 αποτυχημένες απόπειρες (0-1-6) για να βρεθεί στο +6 από την επικίνδυνη ζώνη.

Η Λιεπάγια μπήκε καλύτερα στο ματς, απείλησε δις νωρίς, άγγιξε το προβάδισμα με κοντινό δοκάρι. Απάντησε στα δοκάρια πριν την ανάπαυλα η Τούκουμς, αλλά το ημίχρονο έκλεισε με νέα ευκαιρία της Λιεπάγια.

Πρώτη απείλησαν και στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι, αλλά η Τούκουμας προηγήθηκε σε μακρινό στατικό. Πιέστηκε στα τελευταία λεπτά και ισοφαρίστηκε στη δεύτερη μεγάλη φάση των αντιπάλων, αλλά πήρε το τρίποντο με buzzer beater κεφαλιά!