*25η αγωνιστική

*Στον Α’ γύρο: Λίλεστρομ – Φρέντρικσταντ 0-3

*Μόλις μια νίκη έχει η Λίλεστρομ στα έξι τελευταία παιχνίδια της απέναντι στην Φρέντρικσταντ (3-2-1).

ΦΡΕΝΤΡΙΚΣΤΑΝΤ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε με 0-1 της Βαλερένγκα στην παράταση, για τα προημιτελικά του κυπέλλου. Το γκολ της πρόκρισης σημείωσε ο Μπιόρλο στο 97′.

Επέστρεψε με τον πιο ηχηρό τρόπο στην μεγάλη κατηγορία και βιώνει μια ονειρική σεζόν, αποδεικνύοντας πως τα άσχημα χρόνια ανήκουν στο παρελθόν. Όχι μόνο πραγματοποιεί εξαιρετική πορεία στο πρωτάθλημα, ευρισκόμενη στην έκτη θέση, αλλά κατάφερε να πάρει την πρόκριση στα ημιτελικά του κυπέλλου. Άφησε έξω την πρωταθλήτρια της Β’ Νορβηγίας Βαλερένγκα, σε ένα ματς με εξαιρετικά λεπτές ισορροπίες, το οποίο κρίθηκε στην παράταση.

Σε ότι αφορά το πρωτάθλημα, μπορεί να μην έπεισε απέναντι στην Σάρπσμποργκ, ωστόσο με όπλο τον κυνισμό και την αποτελεσματικότητά της πήρε μια πολύτιμη νίκη που την βάζει ξανά στο κόλπο της τετράδας (0-1). Βρίσκεται στο -3 από την Βίκινγκ, έχοντας τρεις νίκες στα τέσσερα τελευταία. Πλήρης.

Στατιστικά

*7/9 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με N/G

*4/6 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με Under 2,5

ΛΙΛΕΣΤΡΟΜ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε με 1-2 από την Μόλντε εντός έδρας, για τα προημιτελικά του κυπέλλου. Έμεινε πίσω στο σκορ στο 29′, ισοφάρισε στο 78′, αλλά η αντίπαλος πήρε την πρόκριση με γκολ λίγο πριν το τέλος (88′).

Μπορεί να βρίσκεται στην τελευταία θέση της βαθμολογίας και να κρίνεται η παραμονή της στην κατηγορία, παρόλα αυτά έφτασε στα άκρα τον προημιτελικό κυπέλλου με αντίπαλο την Μόλντε και με συμπαθητική εμφάνιση, έμεινε εκτός στις λεπτομέρειες.Συνεχίζει σε κάθε περίπτωση την καταστροφική της πορεία και δεν λέει με τίποτα να σηκώσει κεφάλι στον δεύτερο γύρο, όπου οι επιδόσεις της είναι απογοητευτικές.

Χωρίς νίκη στα δέκα τελευταία παιχνίδια της (0-2-8), δικαίως καταλαμβάνει την τελευταία θέση της βαθμολογίας και ψάχνει ένα ισχυρό «ηλεκτροσόκ» για να μείνει στην κατηγορία. Απομακρύνθηκε άμεσα ο τεχνικός Νίλσεν, ο οποίος δεν παρέμεινε ούτε δύο μήνες στην ομάδα. Στην θέση του, προσλήφθηκε ο Νταγκ-Έιλεβ Φάγκερμο, ο οποίος έκανε ντεμπούτο με το αριστερό στο ματς του κυπέλλου. Τιμωρημένος ο Ιμπραχιμάι, τραυματίες οι Ράνγκερ και Σόλμπεργκ.