*Φάση των ομίλων του Λιγκ Καπ Σκωτίας. Μονές αναμετρήσεις, σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί η διαδικασία των πέναλτι, με την ομάδα που κερδίζει να παίρνει έναν έξτρα βαθμό.

*Στην επόμενη φάση προκρίνονται οι πρώτες κάθε ομίλου, καθώς και οι τρεις ομάδες με την καλύτερη συγκομιδή βαθμών που κατέλαβαν τις δεύτερες θέσεις.

*Μία φορά έχουν αναμετρηθεί εντός δεκαετίας, με τη Στενχάουσμιουρ να πανηγυρίζει εντός έδρας νίκη με σκορ 4-2.

ΦΟΛΚΕΡΚ (ΤΣΑΜΠΙΟΝΣΙΠ)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη εναντίον της Μπάκι Θιστλ με σκορ 1-5, στα πλαίσια του Λιγκ Καπ. Προβάδισμα πήραν οι φιλοξενούμενοι με το αυτογκόλ του Φίφι στο 21’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον ΜακΆσκιλ στο 28’. Το 1-2 πέτυχε ο Νέσμπιτ στο 29’ και το 1-3 ο Μακάι στο 31’. Το 1-4 έκανε ο Νέσμπιτ στο 84’ και το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Σάνλεϊ στο 90’.

Άνετη επικράτηση για τη Φόλκερκ απέναντι στην πιο αδύναμη Μπάκι Θιστλ. Επέβαλλε το ρυθμό της, εκμεταλλεύτηκε τις αμυντικές αστάθειες των γηπεδούχων και σκόραρε εύκολα και στα δύο ημίχρονα. Στόχος της είναι να διατηρηθεί στη 2η θέση του ομίλου και για να το πετύχει αυτό θα πρέπει να ξεπεράσει σήμερα το εμπόδιο της μαχητικής Στενχάουσμιουρ. Αναμένεται να παίξει επιθετικά όπως άλλωστε μας έχει συνηθίσει, θέλοντας να αποκτήσει από νωρίς προβάδισμα στο σκορ.

Φόλκερκ Στατιστικά

*Με Goal/Goal τα 3/5 τελευταία ματς.

*Με Over 2.5 τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΣΤΕΝΧΑΟΥΣΜΙΟΥΡ (Α’ ΣΚΩΤΙΑΣ)

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα εναντίον της Έιρ με σκορ 1-4, στα πλαίσια του Λιγκ Καπ. Προβάδισμα πήραν οι γηπεδούχοι με τον Τέιλορ στο 6’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Οάκλεϊ στο 8’ και δέχθηκαν την ανατροπή από τον Μουσόντα στο 26’. Το 1-3 πέτυχε ο Ντόουντς στο 56’ και το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Χέντερσον στο 65’.

Κακή εμφάνιση και ήττα για τη Στενχάουσμιουρ. Προηγήθηκε μεν, όμως η συνέχεια δεν ήταν με το μέρος της, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να ανατρέψουν το εις βάρος τους σκορ από το πρώτο κιόλας ημίχρονο. Στην επανάληψη ακολούθησε παρόμοιο σκηνικό, αφού δέχθηκε ακόμα δύο τέρματα. Σχεδόν απίθανο το να βρεθεί στη 2η θέση του ομίλου, ενώ το σίγουρο είναι πως δεν έχει μαθηματικές ελπίδες για πρόκριση. Αδιάφορο λοιπόν το σημερινό παιχνίδι για κείνη, αναμένεται να παίξει χωρίς άγχος και αυτό μπορεί να τη βοηθήσει να βρει πιο εύκολα δίχτυα, απέναντι σε μια ομάδα που δεν φημίζεται για τις αμυντικές της αρετές.