* Η Γιουβέντους επικράτησε στα οχτώ τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

* Η Γιουβέντους σημείωσε τουλάχιστον δύο γκολ στα έντεκα από τα 12 τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

* Η Γιουβέντους επικράτησε από το ημίχρονο στα έξι από τα επτά τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ

Μόλις μία νίκη κατάφερε να πανηγυρίσει η Φιορεντίνα στις οχτώ τελευταίες αγωνιστικές που έδωσε για το πρωτάθλημα, αυτή κόντρα στη Σασουόλο (3-1 εντός έδρας) την προηγούμενη βδομάδα. Στις υπόλοιπες σημείωσε τέσσερις ισοπαλίες και τρεις ήττες. Την Τετάρτη (20/4) το συγκρότημα του Πάουλο Σόουσα δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Ουντινέζε, γνωρίζοντας την εκτός έδρας ήττα με 2-1. Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν μόλις στο 2’ με τον Ζαπάτα. Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε στο 23’ με τη διπλή προσπάθεια του Ζάρατε. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε στο δεύτερο ημίχρονο, και πιο συγκεκριμένα στο 53’, ο Τερό. Μακριά από τα αρνητικά αποτελέσματα παραμένουν οι «βιόλα» στις επτά τελευταίες εντός έδρας αναμετρήσεις που έδωσαν για την ίδια διοργάνωση, στις οποίες σημείωσαν τέσσερις νίκες και τρεις ισοπαλίες.

Στις έξι από αυτές σημειώθηκε goal-goal, ενώ στις τρεις σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ. Μιλώντας στη συνέντευξη Τύπου που παραχώρησε εν όψει της αποψινής αναμέτρησης με τη Γιουβέντους ο προπονητής της Φιορεντίνα αναφέρθηκε στη συνάντηση που είχε με τους οργανωμένους οπαδούς του συλλόγου. «Η συνάντηση πήγε πολύ καλά, καθώς τα δείγματα που έχουμε δείξει μέχρι στιγμής είναι ικανοποιητικά». Αναφερόμενος στην αναμέτρηση με τους νταμπλούχους Ιταλίας είπε: «Γνωρίζουμε καλά τη σημασία αυτής για τους οπαδούς και την πόλη. Πρέπει να πάρουμε τη νίκη, για αυτό θα τα δώσουμε όλα στον αγωνιστικό χώρο. Θα χρειαστεί να έχουμε κουράγιο, χαρακτήρα και θέληση».

Προηγούμενο ματς: Με άδεια χέρια επέστρεψε από την έδρα της Ουντινέζε η Φιορεντίνα καθώς γνώρισε την ήττα με 2-1, στο πλαίσιο της 34ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Η Φιορεντίνα παραμένει αήττητη στα επτά τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

O bookmaker δεν βρέθηκε

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ

Την κατάκτηση του πέμπτου σερί (και 34ου συνολικά) πρωταθλήματος στην ιστορία της ενδέχεται να πανηγυρίσει αυτή τη βδομάδα η Γιουβέντους. Για να το πετύχει αυτό θα πρέπει να επικρατήσει στην έδρα της Φιορεντίνα, και η Νάπολι να ηττηθεί εκτός έδρας από τη Ρόμα. Οι «μπιανκονέρι» είναι ασταμάτητοι, παραμένοντας αήττητοι εδώ και 24 αγωνιστικές στη διοργάνωση, στις οποίες σημείωσαν 23 νίκες και μία ισοπαλία, παραμένοντας στο +9 από τη δεύτερη Νάπολι τέσσερις αγωνιστικές πριν το τέλος της σεζόν. Μετά την επιβλητική νίκη του κόντρα στην Παλέρμο (4-0 εντός έδρας) ήρθε αυτή με αντίπαλο τη Λάτσιο (3-0 εντός έδρας) μεσοβδόμαδα. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ έξι λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου με την προβολή του Μάντζουκιτς.

Στο δεύτερο ημίχρονο, και πιο συγκεκριμένα στο 52’, ο Ντιμπάλα ευστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι διπλασιάζοντας τα τέρματά τους. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε ο Αργεντινός επιθετικός με το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο 64’. Αξίζει να σημειώσουμε πως οι φιλοξενούμενοι αγωνίζονταν από το 48’ με παίκτη λιγότερο, λόγω της δεύτερης κίτρινης κάρτας που αντίκρισε ο Πάτριτς. «Η κατάκτηση του τίτλου δεν είναι στο χέρι μας. Πρέπει να πάρουμε αποτέλεσμα στην έδρα της Φιορεντίνα, κάτι που είναι εξαιρετικά δύσκολο καθώς θα δώσουν την αναμέτρηση της χρονιάς κόντρα σε εμάς», υπογράμμισε μεταξύ άλλων ο προπονητής της Γιουβέντους, Μασιμιλιάνο Αλέγκρι.

Προηγούμενο ματς: Τους τρεις βαθμούς της νίκης πανηγύρισε η Γιουβέντους στην έδρα της επικρατώντας με 3-0 της Λάτσιο, στο πλαίσιο της 34ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Η Γιουβέντους δέχθηκε γκολ στα δύο από τα 15 τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.