*2ος Όμιλος – 3η αγωνιστική.

*Τον όμιλο (Β’ κατηγορίας) πλαισιώνουν η Ελλάδα και η Αγγλία.

*Ο πρώτος κάθε ομίλου προβιβάζεται στην Α κατηγορία, ο δεύτερος παίζει μπαράζ για την άνοδο, o τρίτος για την παραμονή και ο τελευταίος υποβιβάζεται στη Γ κατηγορία.

*Η Φινλανδία έρχεται από δύο διαδοχικές νίκες επί της Ιρλανδίας, αμφότερες με σκορ 1-0, στο πλαίσιο του Nations League το 2020.

Δείτε τα Προγνωστικά Nations League σήμερα 10/10.

ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-0 κόντρα στην Αγγλία τον Σεπτέμβριο. Το 1-0 ο Κέιν στο 57’, το 2-0 έκανε ο ίδιος παίκτης στο 76’.

Είχε δύο ιδιαίτερα απαιτητικές αποστολές τον Σεπτέμβριο για το Nations League, αμφότερες εκτός έδρας. Ξεκίνησε με την ήττα απ’ την Ελλάδα, σε ματς που έκανε πολλά λάθη και τα «πλήρωσε». Στο πρώτο ημίχρονο η Φινλανδία έδειχνε να ελέγχει την κατάσταση, δεν επέτρεψε στην Ελλάδα να χτίσει επιθέσεις, ενώ οι φινλανδικές επισκέψεις στο τελευταίο τρίτο ήταν συχνές. Κάπου εκεί ήρθε η γκάφα του γκολκίπερ Χραντέτσκι, που έφερε το 1-0, εκεί η ομάδα του επηρεάστηκε πολύ. Το 2-0 ήρθε πριν το ημίχρονο, στο δεύτερο μέρος η ψυχολογία του ματς είχε αλλάξει, οι Έλληνες πατούσαν καλύτερα, σε στατική φάση διαμορφώθηκε το τελικό σκορ.

Ακολούθησε η ήττα απ’ την Αγγλία στο Ουέμπλεϊ, εκεί η εικόνα της Φινλανδίας ήταν ξανά καλή στο πρώτο ημίχρονο. Είχε τεράστια ευκαιρία για να προηγηθεί, αλλά για ακόμη μια φορά η τελική απόφαση ήταν λάθος. Στο δεύτερο μέρος οι Άγγλοι έγιναν πιο ουσιαστικοί, πήραν αυτό που ήθελαν χάρη στα δύο γκολ του Κέιν σε διάστημα 20 λεπτών, είχαν φάσεις για περισσότερα τέρματα. Δίκαιο το αποτέλεσμα, η Φινλανδία δεν απείλησε στο δεύτερο μέρος.

Σήμερα η ομάδα του Κανέρβα θέλει να πάρει τους πρώτους πόντους της κόντρα στην Ιρλανδία, μια ομάδα που είναι περισσότερο στα μέτρα της. Πορεύεται χωρίς νίκη στα τελευταία τέσσερα ματς (0-1-3), κέρδισε μόλις τρεις φορές στα τελευταία 10! Νέο πρόσωπο στις κλήσεις ο Πικαράινεν (αμυντικός, Ίλβες), στην αποστολή ο Άλχο του Αστέρα Τρίπολης.

Στατιστικά

*Έρχεται από 3/5 G/G ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Έρχεται από 4/5 Over 2.5 ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

ΙΡΛΑΝΔΙΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-2 απ’ την Ελλάδα τον Σεπτέμβριο. Το 0-1 ο Ιωαννίδης στο 50’ με όμορφο σουτ εκτός περιοχής, το 0-2 έκανε ο Τζόλης στο 87’. Δίκαιο το αποτέλεσμα.

Με 2/2 εντός έδρας ήττες μπήκε στο νέο Nations League η Ιρλανδία και έτσι έγινε άμεσα αντιληπτό ότι δεν πρόκειται να διεκδικήσει κάποια απ’ τις πρώτες δύο θέσεις του ομίλου. Αρχικά, έχασε πολύ άνετα απ’ την Αγγλία στην πρεμιέρα, που ήταν κυριαρχική στο πρώτο ημίχρονο, είχε 82% κατοχή και τέσσερις μεγάλες ευκαιρίες, σκόραρε δύο φορές μέχρι το 26’ με τους Ράις και Γκρίλις. Στο δεύτερο μέρος έκανε διαχείριση, δεν κινδύνευσε να μπει σε μπελάδες. Οι Ιρλανδοί απείλησαν σε μόλις δύο περιπτώσεις.

Ακολούθησε η εντός έδρας ήττα 0-2 απ’ την Ελλάδα, σε ματς που παρουσιάστηκε βελτιωμένοι στο πρώτο ημίχρονο, είχαν ακυρωθέν γκολ και έφταναν άνετα στην αντίπαλη περιοχή, αλλά τα χαλούσαν στην τελική ενέργεια. Η Ελλάδα μπήκε στο δεύτερο 45λεπτο με το γκολ του Ιωαννίδη και αμέσως η ψυχολογία άλλαξε, βρήκε χώρους και απείλησε στις αντεπιθέσεις, σε μια τέτοια ήρθε το 0-2 απ’ τον Τζόλη στο 87’.

Κάπως έτσι, η Ιρλανδία δεν έχει πόντο και πλέον καλείται να παίξει τα τρία απ’ τα τέσσερα ματς που απομένουν για το γκρουπ εκτός έδρας, αρχής γενομένης από σήμερα. Προφανής στόχος είναι η αποφυγή της τελευταίας θέσης, που οδηγεί απευθείας στη Γ’ Κατηγορία, ο μοναδικός ρεαλιστικός στόχος πλέον είναι η διεκδίκηση της τρίτης θέσης. Εκτός έμειναν οι Ο’ Ντόουντα, Ντόχερτι, Κόουλμαν, Μπρόουν, Σμολμπόουν και Ρόμπινσον.