*Τέταρτος γύρος του Κυπέλλου Ελλάδας. Μονές αναμετρήσεις. Σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και, αν χρειαστεί, πέναλτι.

*Οι δύο ομάδες συναντήθηκαν για τελευταία φορά το 2005 και πάλι για το Κύπελλο Ελλάδας, με τον Άρη να επικρατεί και στις δύο μεταξύ τους αναμετρήσεις με το ίδιο σκορ (2-1).

*Ο Άρης παραμένει αήττητος στα πέντε τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια (4-1-0).

Δείτε τα προγνωστικα παμε στοιχημα της Τετάρτης (25/09)!

ΕΘΝΙΚΟΣ (Γ’)

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλος (1-1 εκτός) με τη Νέα Ιωνία. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Μανδαμαδιώτη στο 36′, ισοφάρισε ο Αλέμης με τη συμπλήρωση μίας ώρας.

Παρά τη μεγάλη προσπάθεια που κατέβαλε την προηγούμενη σεζόν, ο Εθνικός δεν κατάφερε να πανηγυρίσει την άνοδο στη Σούπερ Λιγκ 2 τερματίζοντας στη 2η θέση του 4ου ομίλου και στο -12 από τον Πανιώνιο. Πλήρωσε τις 12 συνολικά ισοπαλίες σε 34 αγωνιστικές γνωρίζοντας, παράλληλα, ισάριθμες ήττες (2) με τον πρωτοπόρο.

Πριν από τρεις μέρες φιλοξενήθηκε στην έδρα της Νέας Ιωνίας, ντέρμπι το οποίο ολοκληρώθηκε ισόπαλο στην πρεμιέρα του 4ου ομίλου της Γ’ Εθνικής. Στα τελευταία λεπτά έχασε δύο καλές ευκαιρίες για να “κλέψει” το “τρίποντο” με Χατζηκυριάκο (88′) και Γεωργούση (90+4′).

Στο Κύπελλο Ελλάδας προσπέρασε τα εμπόδια του Αγίου Νικολάου (1-1 κ.δ., 3-1 παρ.), του Κισσαμικού (3-1) και του Μανδραϊκού (2-1). Σήμερα υποδέχεται τον Άρη απ’ τον οποίο απέφυγε την ήττα για τελευταία φορά τον Οκτώβριο 1998 (1-1 εντός). Θα πρέπει να γυρίσουμε στον Ιανουάριο 1996 για να βρούμε την τελευταία φορά που επικράτησε των “κιτρινόμαυρων” (3-1 εντός). Την Κυριακή (29/9) υποδέχεται τον Άγιο Νικόλαο.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*GG στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια του.

*2-3 γκολ στα 3/4 τελευταία παιχνίδια του.

Παίξε Νόμιμα στην Interwetten (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 2109237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ

ΑΡΗΣ (Α’)

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας (2-1) του Ολυμπιακού. Οι Μάνου Γκαρθία (3′) και Μορόν (41′) σκόραραν για τους γηπεδούχους, προτού ο Ελ Κααμπί διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα στο 90+6′.

Τα βλέμματα όλων των φιλάθλων στράφηκαν στο “Κλεάνθης Βικελίδης” και τον Άρη το βράδυ του Σαββάτου. Οι ποδοσφαιριστές του Άκη Μάντζιου πραγματοποίησαν μία αψεγάδιαστη εμφάνιση εντός των τεσσάρων γραμμών και βραχυκύκλωσαν τον μετριότατο Ολυμπιακό, τον οποίο ανάγκασαν σε μία κολακευτική ήττα με 2-1. Πέρα από το γκολ που δέχτηκαν στις καθυστερήσεις απειλήθηκαν μόλις σε μία άλλη στιγμή και είχαν δοκάρι σε πανέμορφο πλασέ του Μορόν στο 65′.

Αξίζει να σημειώσουμε πως ο 30χρονος Ισπανός έφτασε τα τέσσερα γκολ σε πέντε συμμετοχές στη φετινή σεζόν. Επιστροφή στις νίκες για τους “κιτρινόμαυρους” μετά την ισοπαλία κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης (1-1 εντός) και την ήττα απ’ τον ΟΦΗ (3-2 εκτός).

Θυμίζουμε πως την προηγούμενη σεζόν έφτασαν μέχρι τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας, εκεί που ηττήθηκαν με 1-0 από τον Παναθηναϊκό χάρη σε γκολ του Βαγιαννίδη στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων. Ήρθε στη Θεσσαλονίκη και ανακοινώθηκε από το σύλλογο ο 31χρονος Σουηδός επιθετικός Ρόμπιν Κουάισον που, προφανώς, δεν υπολογίζεται για τη σημερινή αναμέτρηση.

Δεν υπολογίζονται οι τραυματίες Φαμπιάνο και Σουλεϊμάνοφ, ενώ στη Θεσσαλονίκη έμειναν οι Μορόν, Ούγκο Μάγιο και Βέλεθ. Για πρώτη φορά συμπεριλήφθηκε στην αποστολή ο Χουάνκαρ. Την Κυριακή (29/9) φιλοξενείται απ’ τον ΠΑΟΚ.