7η αγωνιστική

*Ο Άρης Λεμεσού επικράτησε και στα πέντε τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο τον Εθνικό Άχνας.

*Over 2.5 τα 6/7 τελευταία παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 5-2 από την ΑΕ Λεμεσού, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε στο τρίτο λεπτό με τον Πάμπλο Γκονζάλεθ και παρότι δέχθηκε την ανατροπή (31′, 45′), ισοφάρισε εκ νέου με τον Αντερέγκεν στο 48′. Στην πορεία όμως δέχθηκε ακόμη τρία τέρματα (62′, 68′, 87′).

Για τέταρτο διαδοχικό παιχνίδι, ο Εθνικός Άχνας δεν κατάφερε να γευτεί τη χαρά της νίκης. Πιο συγκεκριμένα, την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Νταβίδ Μπαντία φιλοξενήθηκε από την ΑΕ Λεμεσού, στην έδρα της οποίας γνώρισε τη συντριβή με 5-2.

Σε ένα παιχνίδι με πολύ καλό ρυθμό και ανατροπές, μπορεί να προηγήθηκε στο ξεκίνημα, όμως το φινάλε του ημιχρόνου τη βρήκε πίσω με 2-1. Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια σκόραρε και πάλι από νωρίς και έφερε το ματς στα ίσα, όμως στην πορεία παραδόθηκε εξ ολοκλήρου στην ανωτερότητα της αντιπάλου και δεν απέφυγε τη συντριβή, δείχνοντας και πάλι το πολύ κακό πρόσωπο που υπάρχει στο ανασταλτικό κομμάτι.

Πρώτη ήττα μετά τις δυο ισοπαλίες και ΑΕΚ Λάρνακας (2-2 εκτός) και Ανόρθωση (2-2 εντός), οπότε και παραμένει στους πέντε βαθμούς μέχρι τώρα. Αναμένονται αρκετές αλλαγές στο ανασταλτικό κομμάτι, με τους Λομοτέι και Παναγιώτου να είναι δυο βασικοί υποψήφιοι για το κέντρο της άμυνας.

Στατιστικά

*Over 2.5 τα επτά τελευταία παιχνίδια.

*Goal/Goal και Over 3.5 τα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια.

Παίξε Νόμιμα στην Interwetten (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 2109237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ

ΑΡΗΣ ΛΕΜΕΣΟΥ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-0 επί της Ομόνοιας, για το πρωτάθλημα. Ο Κβιλιτάια σημείωσε και τα δυο τέρματα (25′, πεν. 54′), με τον Άρη να χάνει πέναλτι στο 41ο λεπτό με τον Μαγιαμπέλα, ενώ να μένει και με δέκα παίκτες στο 88′, όταν και αποβλήθηκε ο Γιαγκό.

Αήττητος συνεχίζει την πορεία του στο φετινό πρωτάθλημα ο Άρης Λεμεσού, μετά και τις έξι πρώτες στροφές. Για την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Αλεξέι Σπιλέφσκι υποδέχθηκε την Ομόνοια, της οποίας και επικράτησε με 2-0.

Εμφανώς ανώτερος στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης ο Άρης, που είχε για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κβιλιτάια, ο οποίος σημείωσε και τα δυο τέρματα της ομάδος του. Το σκορ βέβαια θα μπορούσε να είναι ακόμη μεγαλύτερο, όμως ο Μαγιαμπέλα είδε τον αντίπαλο τερματοφύλακα να αποκρούει το πέναλτι που εκτέλεσε λίγο πριν την ανάπαυλα. Θετική και η παρουσία του Βανά Άλβες, που όποτε χρειάστηκε κράτησε το μηδέν.

“Πολύ καλή εμφάνιση από την ομάδα μας. Δείξαμε σε κάποιους που λένε ότι η Ομόνοια και η Πάφος είναι δύο βήματα μπροστά μας, πως η ομάδα μας είναι και παραμένει δυνατή”, δήλωσε ο Λευκορώσος τεχνικός.

Επέστρεψε έτσι στις επιτυχίες μετά και τις δυο ισοπαλίες με Απόλλων Λεμεσού (0-0 εντός) και Πάφο (1-1 εκτός), οπότε και με 14 βαθμούς παραμένει ψηλά στην κατάταξη. Υπολογίζεται κανονικά για το σημερινό παιχνίδι ο τιμωρημένος Γιαγκό, που θα εκτίσει κόντρα στη Νέα Σαλαμίνα (26/10).