* Goal/Goal & Over 3.5 τα 3/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Αήττητη η Μορεϊρένσε στα 5 τελευταία μεταξύ τους (3-2-0).

* Αλλαγή προπονητή στην Εστρέλα.

ΕΣΤΡΕΛΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (1-0) από την Σάντα Κλάρα. Ο Λόπες πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 81ο λεπτό.

Αποτυχημένο το σαββατιάτικο ταξίδι στις Αζόρες για τους “τρικολόρες”, η 4η ήττα στα 5 τελευταία παιχνίδια δίχως γκολ στο ενεργητικό τους σήμανε αποχώρηση του κόουτς Μάρτινς.

Με μεγάλη ευκαιρία (δοκάρι) της Σάντα Κλάρα ξεκίνησε η αναμέτρηση στην Πόντα Ντελγάδα, απάντησε στα δοκάρια η Εστρέλα με σουτ από τα 20 μέτρα στα μισά του ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι δεν εξαργύρωσαν σοβαρό λάθος στην κυκλοφορία της Εστρέλα πριν την ανάπαυλα και μετά από αυτήν παρέμειναν πιο απειλητικοί. Άγγιξαν το προβάδισμα στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, το βρήκαν τελικά στο φινάλε, με αιφνιδιαστική επίθεση.

“Προφανώς μπορεί να υπάρξουν κάποιες αλλαγές. Όποιος ηγείται μιας ομάδας ξέρει ότι οι αλλαγές έχουν να κάνουν με τη στάση, με τον τρόπο που αντιμετωπίζουμε τις προκλήσεις, με παίκτες που μπορούν να έρθουν με διαφορετική δυναμική.” δήλωσε ο 38χρονος Ζοσέ Φαρία, ο τεχνικός διευθυντής της ομάδας, ο οποίος αναλαμβάνει χρέη υπηρεσιακού προπονητή.

Στα αγωνιστικά νέα, τραυματίες είναι στην άμυνα οι Λόπες, Φερό, Ντραμέ και ο μέσος Κελιάνο.

ΕΣΤΡΕΛΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

* Over 2.5 τα 6/8 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα.

Παίξε Νόμιμα στην Novibet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΜΟΡΕΪΡΕΝΣΕ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (0-0) με τη Φαμαλικάο.

Μπορεί να συμπλήρωσαν “καρέ” αγώνων δίχως νίκη (0-2-2) οι “βερδεμπράνκος”, αλλά το πρόσημο του σαββατιάτικου αγώνα ήταν θετικό, αφού κράτησαν πολύ χαμηλά τη δημιουργία ενός επικίνδυνου αντιπάλου (0.63 – 0.14 xGoals), σημειώνοντας παράλληλα το πρώτο clean sheet της σεζόν.

Αμφιλεγόμενη η ακύρωση του γκολ για την Φαμαλικάο στα μισά του πρώτου ημιχρόνου, το οποίο ολοκληρώθηκε δίχως κάποια άλλη αξιόλογη στιγμή εκατέρωθεν.

Στο δεύτερο μέρος η Μορεϊρένσε βελτιώθηκε δημιουργικά, είχε τρεις καλές στιγμές μέσα σε 5 λεπτά (53’-58’) με μακρινο σουτ, κεφαλιά σε κόρνερ κι επικίνδυνη μετάβαση. Μία δύσκολη κεφαλιά κατέγραψε η Φαμαλικάο, παρότι είχε την εδαφική υπεροχή (63% κατοχή).

Στο φινάλε υπήρξε νέα αμφιλεγόμενη απόφαση υπέρ της Μορεϊρένσε, με παθητικό offside που στέρησε το 0-1 στους φιλοξενούμενους.

“Όταν αλλάζει προπονητής, οι παίκτες συνειδητοποιούν ότι πρέπει να αποδείξουν πράγματα στον νέο προπονητή. Η Εστρέλα είναι σε δύσκολη φάση και πιστεύω ότι θα προσεγγίσει το παιχνίδι σαν τελικό.” δήλωσε ο κόουτς Πεϊσότο.

Στα αγωνιστικά νέα, οι Οφόρι (μέσος), Ερνάνι (εξτρέμ), Λιμπεράτο (μέσος) και Ζιλμπέρτο (στόπερ) παραμένουν εκτός λόγω τραυματισμών.