* 17η αγωνιστική.

* G/G οι 4/5 τελευταίες αναμετρήσεις τους, έσπασαν το σερί στο τελευταίο για τον πρώτο γύρο, στο οποίο η Ούλου επιβλήθηκε με 1-0 εντός (01/06).

* Η Ελσκίνκι πέτυχε πρώτη γκολ στα 4/5 τελευταία μεταξύ τους.

ΕΛΣΙΝΚΙ

Προηγούμενο ματς: Νίκησε με 2-0 τη Χάκα εντός με τα γκολ των Κέσκινεν (23’ πεν.) και Έργουιν (53’).

Συνήλθε και κέρδισε ένα παιχνίδι που αφενός είναι ντέρμπι και αφετέρου ήταν πολύ σημαντικό βαθμολογικά για την ίδια. Τη βοήθησε πολύ η ροή του αγώνα, πέτυχε τα γκολ της πάνω που η αντίπαλος έδειχνε ότι μπορεί να γίνει απειλητική και μάλιστα πολύ. Μετά το 2-0 ήταν για να αυξήσει τη διαφορά του σκορ, δεν το κατάφερε αλλά αυτό είναι κάτι εντελώς δευτερεύον.

Έχοντας τελειώσει από το Τσάμπιονς Λιγκ και περάσει χωρίς αγώνα στον τρίτο προκριματικό γύρο του Κόνφερενς Λιγκ, προσπαθεί να εκμεταλλευτεί το γεγονός ότι σχεδόν όλες οι υπόλοιπες της πρώτης εξάδας, έχουν παράλληλες ευρωπαϊκές υποχρεώσεις. Κερδίζοντας την Ούλου επομένως έχει πολύ καλές πιθανότητες να βρεθεί ξανά μόνη στην κορυφή, έστω και με ματς περισσότερο από Κουόπιο και Σεϊναγιόεν.

Επιστρέφει ο βασικός μέσος Λίνγκμαν.

Ελσίνκι Στατιστικά

* Έχει ηττηθεί μόνο σε 1/6 τελευταία ματς πρωταθλήματος, από την Ίλβες εκτός, με 3-0.

* Αήττητη στα 6 τελευταία εντός, επιμέρους απολογισμός 4-2-0.

ΟΥΛΟΥ

Προηγούμενο ματς: Νίκησε με 2-0 την Έκενας εντός με τα γκολ των Κόφι (68’) και Κέρκε (80’). Στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε ο δεξιός της μπακ, Ντανγούντι.

Μετά από ένα πρώτο ημίχρονο που προκάλεσε αγανάκτηση στους παίκτες της, βρήκε τον τρόπο να πετύχει δύο γκολ και να πάρει τη νίκη απέναντι στην Έκενας, με την οποία έχουν ακριβώς τον ίδιο στόχο, την παραμονή στην κατηγορία. Βέβαια και στην επανάληψη “περίπατο” δεν έκανε, με το σκορ στο 1-0 η αντίπαλος έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει.

Στο Ελσίνκι δεν μπορεί να έχει πολύ μεγάλες απαιτήσεις, ως ομάδα με μόλις μία νίκη εκτός έδρας, στόχος της είναι απλώς το να μη χάσει. Αν το καταφέρει αυτό, θα διατηρηθεί σίγουρα στην άκρως τιμητική για την ίδια, όγδοη θέση και σε απόσταση τουλάχιστον μιας νίκης και πλέον από τις τελευταίες θέσεις.