8η αγωνιστική

*Αήττητος ο Εθνικός Άχνας στα εννέα τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο την Ένωση Παραλιμνίου, έχοντας πέντε νίκες και τέσσερις ισοπαλίες.

*Under 2.5 τα 5/6 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΕΝΩΣΗ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 0-1 επί της Ομόνοιας, για το πρωτάθλημα. Βρήκε δίχτυα με τον Μπάρί στο 29ο λεπτό.

Επιστροφή στις επιτυχίες για την Ένωση Παραλιμνίου, μετά από τέσσερις διαδοχικές ήττες που υπέστη. Την προηγούμενη αγωνιστική και στο ντεμπούτο του Νταμίρ Κάναντι φιλοξενήθηκε από την Ομόνοια, από την έδρα της οποίας “απέδρασε” με το διπλό, μετά και το τελικό 0-1.

Είχε περισσότερο παθητικό ρόλο στο ματς και η αλήθεια είναι ότι πέρασε αρκετές δύσκολες στιγμές σε όλη τη διάρκεια. Γλίτωσε με τη βοήθεια του δοκαριού στο πρώτο τέταρτο και στα μέσα του ημιχρόνου πήρε το προβάδισμα κόντρα στη ροή. Στην πορεία έπαιξε πιο συντηρητικά και άντεξε στον επιθετικό μονόλογο των γηπεδούχων.

“Δώσαμε στην ομάδα μια δομή για το πως μπορούμε να παίξουμε σωστά και να ανταπεξέλθουμε. Δεν ήταν στόχος να αμυνθούμε τόσο πολύ, όμως απέναντι σε μια ομάδα όπως την Ομόνοια θα ήταν αδύνατο να έχουμε την κατοχή στα επίπεδα που θέλουμε”, δήλωσε ο Αυστριακός τεχνικός.

Αυτή ήταν και η δεύτερη φετινή της νίκη, μετά και από εκείνη που πήρε στην έδρα της Ομόνοιας 29ης Μαΐου (15/09), με 0-1. Παρόλα αυτά, ηττήθηκε και στα τέσσερα φετινά εντός της, στα οποία σκόραρε μόλις μια φορά. Αρκετά τα αγωνιστικά προβλήματα που έχει να αντιμετωπίσει και πάλι.

Στατιστικά

*No Goal τα 5/6 τελευταία παιχνίδια.

*No Goal τα 3/4 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια.

Παίξε Νόμιμα στην Interwetten (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 2109237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-2 από τον Άρη Λεμεσού, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-2 (20′, 23′), για να μειώσει απλά με τον Αντερέγκεν στο 72ο λεπτό.

Για πέμπτο διαδοχικό παιχνίδι, ο Εθνικός Άχνας δεν κατάφερε να γευτεί τη χαρά της νίκης. Πιο συγκεκριμένα, την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Νταβίδ Μπαντία υποδέχθηκε τον Άρη Λεμεσού, κόντρα στον οποίο έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 1-2.

Έδειξε ανταγωνιστικότητα, όμως δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί κάποια από τις ευκαιρίες που παρουσιάστηκαν μέχρι την ανάπαυλα για να πετύχει κάτι. Αντιθέτως, “πλήρωσε” τις αμυντικές της αδυναμίες και πήρε στα αποδυτήρια με την πλάτη στον τοίχο (0-2). Βρήκε χώρους στο δεύτερο ημίχρονο και απείλησε περισσότερο, όμως στο μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει απλά για το τελικό αποτέλεσμα.

Δεύτερη διαδοχική ήττα, μετά και τη συντριβή με 5-2 από την ΑΕ Λεμεσού, οπότε και παραμένει στους πέντε βαθμούς μέχρι τώρα. Η διαχείριση της ομάδας, η αστάθεια στην απόδοση και τα αμυντικά κενά συνεχίζουν να προβληματίζουν, με τους παίκτες να επηρεάζονται αρκετά από τις αλχημείες του Μπαντία.