*Αναμέτρηση για το Nations League. 1η αγωνιστική – Φάση ομίλων

*Στον όμιλο της Leageu A συμμετέχουν Δανία, Σερβία, Ισπανία και Ελβετία. Οι δύο πρώτες προκρίνονται στα προημιτελικά της διοργάνωσης, η τρίτη θα παίξει μπαράζ παραμονής, η τελευταία υποβιβάζεται στη Β’ κατηγορία.

*Η Δανία είναι αήττητη στα τελευταία τέσσερα ματς με τη Σερβία ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης (3-1-0).

*Η Σερβία δε σκόραρε στα τελευταία τρία ματς κόντρα στη Δανία ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

ΔΑΝΙΑ

Προηγούμενο ματς: Νίκη 2-0 επί της Ελβετίας για την πρεμιέρα του Nations League. Το 1-0 ο Ντόργκου στο 82’, το 2-0 έκανε ο Χόιμπεργκ στις καθυστερήσεις. Με δέκα παίκτες απ’ το 52’ η Ελβετία, έμεινε με εννέα στο 87’.

Μπήκε στο Nations League με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, επικράτησε εντός έδρας 2-0 της Ελβετίας την Πέμπτη! Το πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο, αμφότερες οι ομάδες είχαν ευκαιρίες, τις έβγαλαν κυρίως στον χώρο, δυσκολεύτηκαν κόντρα σε κλειστές άμυνες. Τα δεδομένα άλλαξαν στο δεύτερο μέρος, η Ελβετία έμεινε πολύ γρήγορα με δέκα παίκτες, κάτι που έκανε τη Δανία «αφεντικό». Απ’ το 52’ μέχρι το 80’ δεν είχε φάση η Δανία, που βρήκε απέναντι της μια καλά στημένη ομάδα, τελικά η λύση δόθηκε απ’ τον Ντόργκου. Από εκεί και έπειτα οι Ελβετοί έβγαλαν ακόμη περισσότερα νεύρα, ο Τσάκα αποβλήθηκε για ακόμη μια φορά στην καριέρα του (16 αποβολές), το 2-0 ήρθε στις καθυστερήσεις.

Δίκαιο το αποτέλεσμα, η Δανία εκμεταλλεύτηκε τις περιστάσεις στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά πρέπει να προβληματιστεί για το γεγονός ότι δυσκολεύτηκε πάρα πολύ κόντρα σε κλειστή άμυνα, απείλησε περισσότερο με αντεπιθέσεις. Υπενθυμίζεται ότι ως υπηρεσιακός προπονητής ανέλαβε στα τέλη Ιουλίου ο Μόρτεν Βίγκχορστ, ωστόσο λόγω προβλημάτων με την υγεία του τη θέση του πήρε ο Λαρς Κνούντσεν. Τέθηκε εκτός λόγω τραυματισμού ο μέσος Γένσεν, τη θέση του πήρε ο Γέσπερ Λίντστρεμ.

ΔΑΝΙΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Under 2.5 στα πέντε τελευταία παιχνίδια της.

*Δε σκόραρε στα 2/3 τελευταία παιχνίδια της.

ΣΕΡΒΙΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 0-0 κόντρα στην Ισπανία. Ανταγωνιστικό το ματς στο πρώτο ημίχρονο, στο δεύτερο μέρος η Ισπανία ήταν καλύτερη.

Όταν κρατάς την Ισπανία στο 0-0, τότε μπορείς να είσαι ικανοποιημένος. Καλό το σχέδιο της Σερβίας στο πρώτο ημίχρονο, «μπλόκαρε» σε μεγάλο βαθμό τον ποιοτικό αντίπαλο και είχε μεγάλες στιγμές για να σκοράρει, με κορυφαία εκείνη του Γιόβιτς, έπειτα από πάσα του Ζίβκοβιτς. Στο δεύτερο μέρος η Σερβία απείλησε ξανά στα πρώτα λεπτά με απευθείας φάουλ, αλλά όλο το υπόλοιπο ανήκε στην Ισπανία, που κράτησε μπάλα, έβγαλε μεγάλες φάσεις σε κανονική ροή και από στατικά χτυπήματα, πλησίασε στο γκολ που λογικά θα της έδινε τη νίκη.

Κάπως έτσι, η Σερβία κράτησε την πρωταθλήτρια Ευρώπης στο 0-0, πήρε ένα σπουδαίο αποτέλεσμα, σήμερα χρειάζεται να δείξει κάτι παραπάνω στην επίθεση. Με δεδομένο ότι η Δανία μετρά ήδη τρεις πόντους, οι Σέρβοι χρειάζονται σήμερα οπωσδήποτε τουλάχιστον τον πόντο, έτσι ώστε να μη μείνουν πίσω στη βαθμολογία. Δεν προέκυψαν περαιτέρω προβλήματα, ως γνωστόν δεν συμπεριλήφθηκαν στις κλήσεις οι Βλάχοβιτς (Γιουβέντους), Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς (Αλ-Χιλάλ) και Α. Μίτροβιτς (Αλ-Χιλάλ).