*10η αγωνιστική των πλέι άουτ (τελευταία).

*Μόνο νίκη θέλει η Βίμποργκ και παράλληλα απώλεια της Ράντερς, για να τερματίσει στην κορυφή των πλέι άουτ. Τη νίκη ψάχνει μόνο η Οντένσε και ήττα της Λίνγκμπι, έτσι ώστε να παραμείνει στην κατηγορία.

*Goal/Goal τα 9/10 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στην κανονική διάρκεια: Οντένσε – Βίμποργκ 1-2, Βίμποργκ – Οντένσε 1-2

*Στον πρώτο γύρο των πλέι άουτ: Οντένσε – Βίμποργκ 1-3

Δείτε τα Προγνωστικά Δανίας σήμερα, Σάββατο 25/05!

ΒΙΜΠΟΡΓΚ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-1 από τη Λίνγκμπι, για το πρωτάθλημα. Παρότι προηγήθηκε με τον Γένσεν στο 11ο λεπτό, στην πορεία δέχθηκε την ανατροπή (82′, 85′, 89′).

Από την τρίτη διαδοχική της ήττα προέρχεται η Βίμποργκ, μετά και από εκείνες κόντρα σε Βέιλε (1-2 εντος) και Ράντερς (1-0 εκτός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Γιάκομπ Πόουλσεν φιλοξενήθηκε από τη Λίνγκμπι, στην έδρα της οποίας έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 3-1. Αν και ήταν αυτή που προηγήθηκε από νωρίς στο σκορ και έδειχνε να κάνει σωστή διαχείριση του ματς, δέχθηκε πίεση στο δεύτερο ημίχρονο και η έλλειψη συγκέντρωσης στοίχισε στα τελευταία λεπτά, δεχόμενη την ανατροπή.

Βρίσκεται έτσι στο -1 από τη Ράντερς, στη μεταξύ τους μάχη για την κορυφή των πλέι άουτ, που οδηγεί στα μπαράζ για την έξοδο στην Ευρώπη. Οπότε και καλείται να πάρει μόνο νίκη σήμερα και παράλληλα να περιμένει απώλεια της Ράντερς. Ηττήθηκε μια φορά στα τέσσερα πιο πρόσφατα εντός της (2-1-1). Αποχώρησε με πρόβλημα στο τελευταίο ο μέσος Βέστερ και είναι αμφίβολος σήμερα.

Βίμποργκ Στατιστικά

*Δέχεται γκολ στα τρία τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2.5 τα 9/10 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΟΝΤΕΝΣΕ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-0 επί της Ράντερς, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε με τον Μανέ στο 29ο λεπτό, για να βρει και δεύτερο τέρμα στο 63′ με τον Κιέρουμγκορντ.

Τη δεύτερη διαδοχική της νίκη πανηγύρισε η Οντένσε, μετά και το εκτός 1-2 επί της Χβίντοβρε. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Σόρεν Κρογκ υποδέχθηκε τη Ράντερς, της οποίας και επικράτησε με 2-0. Μπορεί το μεταξύ τους να ήταν ισορροπημένο, όμως η ίδια αποδείχθηκε πιο εύστοχη στην τελική προσπάθεια, σκοράροντας από ένα τέρμα στα μέσα του κάθε ημιχρόνου.

Παρόλα αυτά, διατηρείται στην προτελευταία θέση που οδηγεί σε υποβιβασμό. Στο -3 από την παραμονή, οπότε και θέλει μόνο νίκη σήμερα και παράλληλα ήττα της Λίνγκμπι, έτσι ώστε να μείνει στην κατηγορία. Ηττήθηκε μια φορά στα έντεκα τελευταία εκτός της (5-5-1). Εξέτισε και υπολογίζεται ο μέσος Τράιμπουλ.