24η αγωνιστική

*Αήττητη η Γκέτεμποργκ σε τέσσερα συνολικά παιχνίδια με αντίπαλο τη Βαστέρας, έχοντας επικρατήσει στα 3/4.

*2-3 Goals και τα τέσσερα συνολικά παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Γκέτεμποργκ – Βαστέρας 1-1

ΒΑΣΤΕΡΑΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-0 από τη Βάρναμο, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 38′ και πέντε λεπτά αργότερα δέχθηκε και δεύτερο τέρμα.

Την τρίτη διαδοχική της ήττα υπέστη η Βαστέρας, μετά και από εκείνες κόντρα σε Σίριους (1-2 εντός) και Γκάις (1-3 εντός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Κάλε Κάρλσον φιλοξενήθηκε από τη Βάρναμο, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 2-0.

Μπήκε πιο δυναμικά και δημιούργησε ευκαιρίες, χωρίς ωστόσο να πετύχει κάτι. Αντιθέτως, είδε να ακυρώνεται τέρμα των φιλοξενούμενων αρχικά στο μισάωρο και λίγο αργότερα βρέθηκε πίσω στο σκορ. Γεγονός που την επηρέασε σημαντικά και πέντε λεπτά μετά δέχθηκε και δεύτερο τέρμα. Προσπάθησε να πιέσει στην πορεία, εκμεταλλευόμενη και τους χώρους που βρήκε, αλλά δεν κατάφερε να βρει κάτι.

Μετά και από αυτή τη νέα αποτυχία, διατηρείται στην τελευταία θέση της κατάταξης, με 18 βαθμούς, ούσα παράλληλα στο -5 από την παραμονή. Ηττήθηκε στα 3/4 τελευταία εντός της, στα οποία είχε και μια νίκη 2-1 επί της Κάλμαρ (17/08).

Βαστέρας Στατιστικά

*Over 2.5 τα 7/9 τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα επτά τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΓΚΕΤΕΜΠΟΡΓΚ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με τη Χάλμσταντ, για το πρωτάθλημα. Έχασε πέναλτι με τον Λούντκβιστ στο 68′ και δέκα λεπτά αργότερα βρέθηκε πίσω στο σκορ. Ισοφάρισε όμως στο 89′ με τον Λούντκβιστ.

Για ένατο σερί παιχνίδι, η Γκέτεμποργκ δεν κατάφερε να γευτεί τη χαρά της νίκης, έχοντας έξι ισοπαλίες και τρεις ήττες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Στέφαν Μπίλμπορν υποδέχθηκε τη Χάλμσταντ, με την οποία αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1.

Καλύτερη σε γενικές γραμμές στον αγωνιστικό χώρο, όμως τα έβαλε με την τύχη της και δεν κατάφερε το κάτι παραπάνω. Αφού είχε δοκάρι στο πρώτο ημίχρονο, είδε τον αντιπαλο τερματοφύλακα να αποκρούει το πέναλτι που κέρδισε στο 68′ και σα να μην έφτανε αυτό, βρέθηκε και πίσω δέκα λεπτά μετά. Δεν το έβαλε κάτω όμως και κατάφερε να σώσει το βαθμό στο φινάλε.

Δεύτερη διαδοχική ισοπαλία, μετά και το εκτός 3-3 με τη Χάκεν, οπότε και είναι στο +1 από την τελευταία τριάδα και την επικίνδυνη ζώνη. Πανηγύρισε ένα διπλό στις οκτώ τελευταίες εξόδους της (1-3-4).