26η αγωνιστική

*Over 2.5 τα 6/8 συνολικά παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Έρεμπρο – Βάρμπεργκς 3-1

ΒΑΡΜΠΕΡΓΚΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 3-3 με την Έργκριτε, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω με 3-0 (7′, πεν. 24′, αυτ. 43′), για να ισοφαρίσει στην πορεία με τα τέρματα των Κούστοβιτς (49′), Μπιερκέμπο (51′) και Μπιτίκι (90’+4).

Οριακά πάνω από την επικίνδυνη ζώνη βρίσκεται η Βάρμπεργκς που αγνοεί τη νίκη σε πέντε αγωνιστικές, διάστημα στο οποίο συγκέντρωσε μόλις τρεις βαθμούς. Την προηγούμενη βδομάδα βρέθηκε πίσω στο σκορ με 3-0 στην έδρα της Έργκριτε με την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, αλλά δεν το έβαλε κάτω.

Πέτυχε δύο γρήγορα γκολ μέχρι το 51′ και έφτασε στην ισοφάριση στην εκπνοή των καθυστερήσεων. Μετράει μόλις μία νίκη στις πέντε τελευταίες εντός έδρας αγωνιστικές επί της Σούντσβαλ (3-0) στις 16 Αυγούστου (δύο ισοπαλίες, δύο ήττες). Στις δύο τελευταίες αναμετρήσεις που υποδέχτηκε την Έρεμπρο η Βάρμπεργκς πανηγύρισε ισάριθμες νίκες (2-1 τον Αύγουστο 2020, 1-0 τον Αύγουστο 2021).

Βάρμπεργκς Στατιστικά

*Goal/Goal τα 6/7 τελευταία παιχνίδια της.

*2-3 Goals τα 4/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΕΡΕΜΠΡΟ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 1-0 επί της Λαντσκρόνα, για το πρωτάθλημα. Το αυτογκόλ του Άντερσον στο 87ο λεπτό, διαμόρφωσε και το τελικό αποτέλεσμα.

Από μία εξαιρετικά σημαντική νίκη προέρχεται η Έρεμπρο που της επέτρεψε να ξεφύγει στο +3 από τη σημερινή αντίπαλό της και την επικίνδυνη ζώνη. Αξιοποίησε μία από τις λιγοστές ευκαιρίες που δημιούργησε, καταφέρνοντας να μην δεχτεί ούτε μία στην εστία της από τους φιλοξενούμενους,.

“Τρέχει” ένα αήττητο σερί τριών αγωνιστικών (1-2-0) στις οποίες δεν δέχτηκε γκολ, μάζεψε μόλις δύο φορές την μπάλα από τα δίχτυα της στις πέντε τελευταίες στην ήττα από την Τρέλεμποργκ (2-1 εκτός). Πρέπει να γυρίσουμε στον Αύγουστο 2013 για να βρούμε την τελευταία επικράτηση στην έδρα της Βάρμπεργκς (2-1). Από ίωση ταλαιπωρείται ο Μπιόρνσταντ, νοκ άουτ τέθηκαν οι Σέιντ και Βαλγκέιρσον.