* Over 2.5 τα 4/7 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Στον 1ο γύρο (31/03): Βαλμιέρα – Ρίγα 2-1

* Στο 2ο γύρο (10/05): Ρίγα – Βαλμιέρα 1-1

ΒΑΛΜΙΕΡΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (4-1) από την Ρίγας Σκόλα. Ο Ικαούνιεκς (2’) άνοιξε το σκορ για την Ρίγας, αλλά ο Μπαχαμπούλα (37’) ισοφάρισε για τη Βαλμιέρα. Ο Ικαούνιεκς με πέναλτι (45+2’) έδωσε νέο προβάδισμα στους γηπεδούχους και ο Κουαντιό (84’, 90+2’) διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Διεκόπη το εντυπωσιακό σερί (7/7) της Βαλμιέρα στο ντέρμπι της Τετάρτης, με το τελικό σκορ να αδικεί την προσπάθειά της (1.96 – 1.60 xGoals), για να βρεθεί στο -8 από την κορυφή.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο ματς, αιφνιδιάστηκε η Βαλμιέρα για το γρήγορο 1-0, αλλά έβγαλε αντίδραση. Έχασε τετ α τετ μετάβασης και πάτησε πολλές φορές περιοχή πριν την ισοφάριση. Δεν απειλήθηκε πριν παραχωρήσει το πέναλτι (2-1) στο φινάλε του ημιχρόνου.

Δίχως φάσεις το πρώτο κομμάτι της επανάληψης, η Βαλμιέρα έχασε τετ α τετ αντεπίθεσης, πριν εκτεθεί στις μεταβάσεις των τελευταίων λεπτών για να ξεφύγει άδικα το σκορ.

ΒΑΛΜΙΕΡΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 7/8 τελευταία παιχνίδια της

* Σκόραρε 2+ φορές στα 5 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

ΡΙΓΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (1-0) επί της Άουντα. Ο Νιάνγκ πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 45ο λεπτό.

Σε σταθερή πορεία πρωταθλητισμού η Ρίγα από το ξεκίνημα του Μάη, με τη νίκη της Τετάρτης (5η διαδοχική με καθαρή εστία) το αήττητο σερί πήγε στο 8-3-0, για να διατηρηθεί στο -5 από την πρωτοπόρο συμπολίτισσα.

Δίχως απειλητικές καταστάσεις εκατέρωθεν το πρώτο 20λεπτο του αγώνα, ανέβασε στροφές η Ρίγα και ξόδεψε τέσσερις σημαντικές ευκαιρίες πριν το κλέψιμο ψηλά, από το οποίο ξεκίνησε η φάση του καθοριστικού γκολ.

Αφού δεν βρήκε ένα δεύτερο γκολ στο ξεκίνημα της επανάληψης ξεκίνησε τη διαχείριση του σκορ και με εξαίρεση μία φάση των φιλοξενούμενων δεν απειλήθηκε η εστία της.