10η αγωνιστική

*No Goal και Under 2.5 τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΑΖΑΞΙΟ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-1 από την Αμιάν, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω με 2-0 (πεν. 2′, 38′) και παρότι μείωσε με τον Σουμανό στο 42ο λεπτό, δέχθηκε και τρίτο τέρμα με πέναλτι στις καθυστερήσεις.

Χωρίς νίκη έμεινε για τρίτο διαδοχικό παιχνίδι η Αζαξιό, σε ένα σερί όπου μετράει μια ισοπαλία και δυο ήττες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ματιέ Σαμπέρ δοκιμάστηκε στην έδρα της Αμιάν, από την οποία έφυγε με σκυμμένο κεφάλι, μετά και το τελικό 3-1.

Μόλις στο 16ο δευτερόλεπτο, έκανε πέναλτι και βρέθηκε στο κυνήγι του σκορ, ενώ τα πράγματα έγιναν ακόμη χειρότερα λίγο μετά το μισάωρο, όταν δέχθηκε και δεύτερο τέρμα. Είχε άμεση αντίδραση όμως και τέσσερα λεπτά αργότερα μείωσε με κεφαλιά, χάνοντας και μια ακόμη καλή στιγμή μέχρι την ανάπαυλα. Πιο ισορροπημένο το μεταξύ τους στην πορεία, δεν κατάφερε το κάτι παραπάνω όμως, ενώ δέχθηκε και τρίτο τέρμα στις καθυστερήσεις, με πέναλτι.

Μετά και από αυτή τη νέα απώλεια, παραμένει χαμηλά στην κατάταξη, με έντεκα βαθμούς, τη στιγμή που παραμένει αήττητη μέχρι τώρα στα εντός της, έχοντας τρεις νίκες και μια ισοπαλία. Με επτά αγωνιστικές τιμωρήθηκε ο αμυντικός Κουασί, για τη συμπεριφορά του στο ματς με τη Μαρτίγκ, την ώρα που ο φορ Σαντελί εκτίει τη δεύτερη και τελευταία αγωνιστική της δικής του τιμωρίας.

Στατιστικά

*2-3 Goals τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*2-3 Goals τα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΜΠΑΣΤΙΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Πο, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 24ο λεπτό, για να μειώσει με τον Ροντρίγκες στο 53′.

Μακριά από τις επιτυχίες έμεινε για τέταρτο διαδοχικό παιχνίδι η Μπαστιά, έχοντας τρεις ισοπαλίες και μια ήττα. Την περασμένη Τρίτη, η ομάδα του Μπενουά Ταβενό έπαιξε στην έδρα της Πο, σε εξ αναβολής αναμέτρηση, με την οποία έμεινε στο 1-1.

Αφού έχασε μια καλή στιγμή στο ξεκίνημα, μετά από λάθος της αντιπάλου, βρέθηκε πίσω στα μέσα του ημιχρόνου με κεφαλιά σε εκτέλεση κόρνερ. Δευτερόλεπτα μετά είχε δοκάρι με τον Ροντρίγκες, ενώ το ημίχρονο έκλεισε με ακόμη δυο καλές στιγμές, από μια για κάθε πλευρά. Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, νέος λάθος στην αντίπαλη άμυνα, με την ίδια να το εκμεταλλεύεται σωστά αυτή τη φορά. Τίποτα δεν άλλαξε στην πορεία, παρά τις όποιες προσπάθειες.

Τρίτη διαδοχική ισοπαλία, μετά και από εκείνες με Ανεσί (2-2 εντός) και Κλερμόν (0-0 εντός), οπότε και είναι στους 14 βαθμούς μέχρι τώρα. Ηττήθηκε μια φορά στις τέσσερις φετινές εξόδους της, στις οποίες είχε ακόμη μια νίκη και δυο ισοπαλίες, αν και σκόραρε σε όλες.