*8η αγωνιστική.

*Ο Άρης έρχεται από δύο διαδοχικές νίκες κόντρα στην Καλλιθέα, αμφότερες στο πλαίσιο της δεύτερης κατηγορίας.

*Χωρίς νίκη η Καλλιθέα στα τελευταία 21 εκτός έδρας ματς στη Σούπερ Λιγκ 1 (0-6-15), είναι το χειρότερο σερί της ιστορίας της.

*Ο Λορέν Μορόν σκόραρε τα 6/8 τελευταία γκολ του Άρη στο πρωτάθλημα.

Δείτε τα Προγνωστικά Σούπερ Λιγκ σήμερα 20/10!

ΑΡΗΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 2-0 επί της Λαμίας. Το 1-0 ο Λορέν Μορόν στο 1-0 στο 4’, το 2-0 έκανε ο ίδιος παίκτης στο 43’. Δίκαιο το αποτέλεσμα, ο Άρης ήταν ανώτερος απ’ την αρχή ως το φινάλε.

Πηγαίνει απ’ το καλό στο καλύτερο, έπαιξε πολύ ωραίο ποδόσφαιρο στο τελευταίο ματς πριν τη διακοπή, επικράτησε με άνεση εντός έδρας της Λαμίας. Μπήκε με ορμή στο γήπεδο, είχε ψυχολογία και αυτοπεποίθηση, σκόραρε πολύ νωρίς με τον φορμαρισμένο Λορέν Μορόν και απλοποίησε την κατάσταση. Το ματς «καθάρισε» από το πρώτο ημίχρονο με το 2-0 του Μορόν, στο δεύτερο 45λεπτο η Λαμία δεν είχε τρόπους να απειλήσει, ο Άρης έφτασε κοντά στο 3-0.

«Δεν θεωρώ ότι μάς επηρεάζει με κάποιον τρόπο η δεύτερη θέση, ούτε μάς γεμίζει με άγχος. Γνωρίζουμε σε ποια ομάδα είμαστε και τι στόχους έχει η ομάδα. Έχουμε ποιότητα ως ομάδα και πρέπει να τη βγάλουμε και πάλι στο γήπεδο. Θέλω να δω τους παίκτες να διψούν για τη νίκη, όπως σε κάθε παιχνίδι. Θέλω να τους δω να παλεύουν για κάθε μπάλα στον αγωνιστικό χώρο και τελικώς να φτάσουν στη νίκη», είπε ο κόουτς Μάντζιος.

Τρίτη διαδοχική νίκη για την ομάδα του μετά το 2-1 επί του Ολυμπιακού και το εκτός έδρας 1-0 επί του ΠΑΟΚ. Ανέβηκε στους 14 πόντους και βρίσκεται στο -2 απ’ την κορυφή, έχει μπροστά του δύο βατά εντός έδρας ματς με Καλλιθέα και Λεβαδειακό (ενδιάμεσα έχει μια έξοδο με τον Παναθηναϊκό), που οφείλει να κερδίσει, έτσι ώστε να μείνει ψηλά. Επιστρέφουν οι Μάγιο (Αμυντικός, 4) και Βέλεθ (Αμυντικός, 5), μπήκε στην αποστολή ο Σίστο, όμως έχασε αρκετές προπονήσεις και ίσως δεν ξεκινήσει.

Στατιστικά

*Μετρά 4/8 G/G σ’ όλες τις διοργανώσεις.

*Under 2.5 τα 6/8 φετινά ματς σ’ όλες τις διοργανώσεις.

Παίξε Νόμιμα στην Winmasters (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) >21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΚΑΛΛΙΘΕΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-3 κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης. Το 0-1 ο Μπαρτόλο στο 19’, το 1-1 ήρθε στο 45’ με πέναλτι του Τζιάνι. Το 1-2 έκανε ο Καλτσάς στο 71’, το 1-3 ήρθε στο 77’ απ’ τον Μακέντα. Με δέκα παίκτες απ’ το 28’ η Καλλιθέα.

Κατώτερη των περιστάσεων στο εντός έδρας ματς της περασμένης αγωνιστικής, υπέστη δίκαιη ήττα απ’ τον Αστέρα Τρίπολης. Αντιμετώπισε πολλά αμυντικά προβλήματα στο πρώτο 20λεπτο, έχανε δίκαια 0-1 και κινδύνευσε σε αρκετές περιπτώσεις, τα πράγματα έγιναν χειρότερα με την αποβολή του Μουτίνιο. Απ’ το πουθενά ήρθε το 1-1 πριν το ημίχρονο, το δεύτερο μέρος ανήκε στον Αστέρα, που σκόραρε δύο φορές μετά το 70’ και πήρε δίκαια τη νίκη.

«Είναι δύσκολο να παίζεις 70 λεπτά με παίκτη λιγότερο, δεν είναι καλό για εμάς γιατί το δεύτερο γκολ το δεχθήκαμε ενώ είχαμε τη μπάλα. Είναι ένα κακό αποτέλεσμα αλλά το αφήνουμε πίσω και πρέπει να δούμε το επόμενο παιχνίδι. Δεν είναι σίγουρο ότι θα μας βοηθήσει η διακοπή γιατί αυτή τη στιγμή έχουμε χάσει ένα παιχνίδι και θα ήταν καλύτερο να παίξουμε απευθείας το επόμενο», είπε ο κόουτς Ντονάτι.

Η ομάδα του δεν έχει νίκη έπειτα από εφτά αγωνιστικές (0-5-2), έχασε μόνο από Ολυμπιακό και Αστέρα, πήρε πέντε ισοπαλίες στα υπόλοιπα παιχνίδια, οι τρεις χωρίς σκορ, αφήνει γενικά καλές εντυπώσεις. Επιστρέφουν οι Μαρότα (Αμυντικός), Μεχίας (Αμυντικός, 2), Πασαλίδης (Αμυντικός, 5) και Μερκάτι (Μέσος, 6).