*Ημιτελική φάση του Copa America 2024 – Νοκ άουτ παιχνίδι, σε περίπτωση ισοπαλίας στην κανονική διάρκεια, ακολουθούν κατευθείαν πέναλτι.

*Η ομάδα που θα προκριθεί θα αντιμετωπίσει τη νικήτρια του ζευγαριού Ουρουγουάη – Κολομβία στον τελικό.

*Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν στην πρεμιέρα του 1ου ομίλου (30/6), η Αργεντινή επικράτησε του Καναδά χάρη σε ντοπιέτα του Λαουτάρο Μαρτίνες (47′, 86′).

*Η αμέσως προηγούμενη μεταξύ τους αναμέτρηση χρονολογείται τον Μάιο 2010 με την Αργεντινή να διασύρει τον Καναδά (5-0) σε φιλικό.

*Ο Καναδάς έχει δεχτεί επτά γκολ στο δεύτερο ημίχρονο στις επτά τελευταίες αναμετρήσεις του, την ίδια ώρα σκόραρε μόλις μία φορά.

➡️ Τα Προγνωστικά Copa America σήμερα

ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε στη διαδικασία των πέναλτι του Ισημερινού με 4-2 (1-1 κ.δ.). Ο Λαουτάρο Μαρτίνες έκανε το 1-0 στο 35′, απάντησε ο Ροντρίγκες στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων. Σε πέναλτι αστόχησε ο Βαλένσια για τον Ισημερινό (62′).

Τα χρειάστηκε η Αργεντινή, αλλά κατάφερε να επιβεβαιώσει τον τίτλο του φαβορί που έφερε πριν την αναμέτρηση με τον Ισημερινό, πανηγυρίζοντας την πρόκριση στα ημιτελικά του Κόπα Αμέρικα μέσω της διαδικασίας των πέναλτι.

Λίγα πράγματα επιθετικά για την “αλμπισελέστε”, άνοιξε το σκορ με το τέταρτο γκολ του Λαουτάρο Μαρτίνες, χρειάστηκε το… δεξί δοκάρι του Μαρτίνες για να αποφύγει την ισοφάριση στο πέναλτι του Βαλένσια, προτού ισοφαριστεί στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Γλίτωσε έξι λεπτά αργότερα όταν ο Καϊσέδο έπιασε την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής στέλνοντας την μπάλα άουτ. Στη ψυχοφθόρα διαδικασία των πέναλτι μίλησε (και πάλι) ο Μαρτίνες αποκρούοντας τις εκτελέσεις των Μένια και Μίντα, αξίζει να σημειώσουμε πως την πρώτη της Αργεντινής ανέλαβε ο Μέσι στέλνοντας την μπάλα α λα Πανένκα στο οριζόντιο δοκάρι.

Στα ημιτελικά για τέταρτη σερί διοργάνωση η Αργεντινή, κατέκτησε τον τίτλο το 2021, βγήκε 2η το 2015 και 2016 και 3η το 2019. Διατηρείται αήττητη σε εννέα αναμετρήσεις με απολογισμό οχτώ νίκες και μία ισοπαλία (σ.σ. δέχτηκε μόλις τρία γκολ), ηττήθηκε για τελευταία φορά από την Ουρουγουάη (2-0 εντός) στις 17 Νοεμβρίου 2023.

“Ο Μέσι είναι καλά, θα παίξει κανονικά με τον Καναδά”, είπε ο ομοσπονδιακός τεχνικός Σκαλόνι σχετικά με τον 37χρονο σούπερ σταρ της Ίντερ Μαϊάμι που ταλαιπωρήθηκε από ένα πρόβλημα στο δεξί πόδι. Ξεπέρασε τον τραυματισμό του ο Ακούνια που θα ξεκινήσει από τον πάγκο.

ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Under 2,5 στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της.

*Κράτησε το μηδέν στα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*2-3 γκολ στα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

ΚΑΝΑΔΑΣ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε στη διαδικασία των πέναλτι της Βενεζουέλας με 4-3 (1-1 κ.δ.). Άνοιξε το σκορ με Σάφελμπεργκ (13′), ισοφαρίστηκε από τον Ροντόν στο 64′.

Συνεχίζει να γράφει ιστορία ο Καναδάς στην παρθενική συμμετοχή του στο Κόπα Αμέρικα. Αφού προκρίθηκε στη νοκ άουτ φάση αυτού ως 2ος από τον 1ο όμιλο, αφήνοντας πίσω του Χιλή και Περού, πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση απέναντι στη Βενεζουέλα, αλλά χρειάστηκε τη διαδικασία των πέναλτι για να την πετάξει στο καναβάτσο και να εξασφαλίσει θέση στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Άνοιξε το σκορ με κοντινή προβολή του Σάφελμπεργκ στο 13′ κι έφτασε κοντά στο 2-0 σε τρεις περιπτώσεις στη συνέχεια (24′, 26′, 31′). Στο 64′, κι ενώ όλοι οι ποδοσφαιριστές του βρίσκονταν πάνω από το κέντρο, ο Ροντόν εκμεταλλεύτηκε την κατάσταση σκοράροντας από μακριά με λόμπα.

Προσπάθησε να “καθαρίσει” τη νίκη από το 90′ χάνοντας μεγάλη ευκαιρία για το 2-1 στο 67′, όταν ο Μίλαρ ανάγκασε σε δύσκολη απόκρουση τον αντίπαλο πορτιέρο με σουτ από πλάγια θέση. Δύο πέναλτι έπιασε ο Κρεπό στη ρώσικη ρουλέτα, προτού ο Κονέ στείλει τον Καναδά στα ημιτελικά.

“Γνωρίζουμε πόσο καλή είναι η Αργεντινή από την πρώτη αναμέτρηση που δώσαμε με αυτή. Έχει ηττηθεί μόλις δύο φορές τα πέντε τελευταία χρόνια, έχει τον καλύτερο παίκτη όλων των εποχών, ωστόσο πιστεύουμε πως έχουμε μία πιθανότητα. Το μόνο σίγουρο είναι πως δεν φοβόμαστε”, ανέφερε μεταξύ άλλων ο ομοσπονδιακός τεχνικός Μαρς.

Ο Καναδάς είχε μεγαλύτερο ποσοστό xGoals από τις αντιπάλους του στις τρεις τελευταίες αναμετρήσεις (Βενεζουέλα, Χιλή, Περού). Τον ξεπέρασε μόνο η Αργεντινή στην πρεμιέρα (1.2 έναντι 3.00). Κάταγμα στην κνήμη υπέστη στην προπόνηση του Καναδά ο Μπιουκάναν που υποβλήθηκε σε επέμβαση και, προφανώς, τέθηκε νοκ άουτ από τη συνέχεια της διοργάνωσης.