2η αγωνιστική

*Φάση των ομίλων. Τέσσερα γκρουπ των τεσσάρων ομάδων, οι δύο πρώτες προκρίνονται στην επόμενη φάση.

*Αυτή είναι η πρώτη φορά που οι δυο ομάδες θα τεθούν αντιμέτωπες.

ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ

Προηγούμενο ματς: Ήττα 1-2 από το Μαρόκο. Βρέθηκε πίσω με 0-2 (45’+2, πεν. 51′), για να μειώσει απλά με τον Σιμεόνε στο 68ο λεπτό.

Σε μια αναμέτρηση που εξελίχθηκε σε απόλυτο φιάσκο, η Αργεντινή δεν κατάφερε να πάρει κάτι το θετικό. Στην πρεμιέρα, αντιμετώπισε το Μαρόκο, κόντρα στο οποίο δεν ήταν καλή και βρέθηκε πίσω με 0-2 στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Μείωσε γρήγορα και πίεσε για το κάτι παραπάνω, το οποίο και κατάφερε εν τέλει στο 90’+16, σε μια φάση που είχε δυο δοκάρια πριν ισοφαρίσει.

Η ισοφάριση έφερε είσοδο οπαδών του Μαρόκου στον αγωνιστικό χώρο με μπουκάλια και κροτίδες, με τους παίκτες να αποχωρούν. Μετά από δυο ώρες και γνωρίζοντας ότι το ματς έληξε, ο διαιτητής τους κάλεσε ξανά στον αγωνιστικό χώρο τους παίκτες για τα εναπομείναντα λεπτά, ακυρώνοντας μάλιστα με χρήση VAR και το τέρμα της Αργεντινής.

“Είναι το μεγαλύτερο τσίρκο που έχω δει ποτέ στη ζωή μου”, δήλωσε μετά τα όσα συνέβησαν ο κόουτς Μασεράνο. Η ομοσπονδία της χώρας μάλιστα έκανε μήνυση κατά της FIFA, για τα όσα έγιναν.

Αργεντινή Αποστολή

Τερματοφύλακες: Ρούλι (Άγιαξ), Μπρέι (Μπόκα Τζούνιορς)

Αμυντικοί: Ντι Τσεζάρε (Ρασίνγκ Κλουμπ), Σολέρ (Λανούς), Χ. Γκαρσία (Βελές), Αμιόνα (Σάντος Λαγκούνα), Λουγιάν (Σαν Λορέντζο), Οταμέντι (Μπενφίκα)

Μέσοι: Ε. Φερνάντες (Μπόκα Τζούνιορς), Ζενόν (Μπόκα Τζούνιορς), Μεδίνα (Μπόκα Τζούνιορς), Έσε (Ολυμπιακός)

Επιθετικοί: Χ. Άλβαρες (Μάντσεστερ Σίτι), Αλμάδα (Ατλάντα), Ετσεβέρι (Ρίβερ Πλέιτ), Γκοντού (Αρχεντίνος Τζούνιορς), Ζ. Σιμεόνε (Αλαβές), Μπελτράν (Φιορεντίνα)

Αργεντινή Στατιστικά

*Goal/Goal τα 4/5 τελευταία παιχνίδια.

*Over 2.5 τα 5/6 τελευταία παιχνίδια.

ΙΡΑΚ

Προηγούμενο ματς: Νίκη 2-1 επί της Ουκρανίας. Βρέθηκε πίσω στο 53′ και αφού ισοφάρισε τέσσερα λεπτά μετά με το πέναλτι του Αϊμέν Χουσεΐν, βρήκε και δεύτερο τέρμα στο 75′ με τον Αλί Γιασίμ.

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στη διοργάνωση του Ιράκ. Στην πρεμιέρα, η ομάδα του Ραντχί Σεναϊσίλ αντιμετώπισε την Ουκρανία, της οποίας και επικράτησε με 2-1. Άντεξε στην πίεση της αντιπάλου μέχρι την ανάπαυλα, όμως με την επιστροφή από τα αποδυτήρια βρέθηκε πίσω στο σκορ. Είχε άμεση απάντηση, έστω και από το σημείο του πέναλτι, ενώ δεν σταμάτησε εκεί και λίγο αργότερα έκανε την ανατροπή.

Αυτή είναι η τρίτη του παρουσία στους Αγώνες. Η πρεμιέρα του έγινε το 2004, όταν και έκανε την έκπληξη και κατέκτησε την τέταρτη θέση, ενώ συμμετείχε και το 2016 στη Βραζιλία, όπου και έμεινε εκτός από τη φάση των ομίλων.