7η αγωνιστική

*Η αναμέτρηση διεξάγεται κεκλεισμένων των θυρών, λόγω τιμωρίας του Απόλλωνα.

*Αυτή είναι η πρώτη φορά που οι δυο ομάδες θα τεθούν αντιμέτωπες.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΕΜΕΣΟΥ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-0 από την Καρμιώτισσα, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 33ο λεπτό, δεχόμενος και δεύτερο τέρμα στο 59′.

Τέλος έλαβε το αήττητο σερί των τεσσάρων αγώνων πρωταθλήματος που “έτρεχε” ο Απόλλων, με τρεις νίκες και μια ισοπαλία. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Άντριαν Γκούλα φιλοξενήθηκε από την Καρμιώτισσα, στην έδρα της οποίας υπέστη απρόσμενη ήττα με 2-0.

Παρότι μπήκε πιο δυναμικά και προσπάθησε να επιβάλλει το ρυθμό του αγώνα, δεν κατάφερε να απειλήσει ιδιαίτερα την αντίπαλη εστία. Σαν αποτέλεσμα βρέθηκε πίσω στο σκορ λίγο μετά το μισάωρο και αφού έχασε μια καλή στιγμή στο φινάλε του ημιχρόνου, με την επιστροφή από τα αποδυτήρια δέχθηκε και δεύτερο τέρμα. Ανήμπορος να αντιδράσει στην πορεία, οπότε και δεν απέφυγε τα χειρότερα.

“Γνωρίζαμε ότι το γήπεδο είναι επικίνδυνο. Ξεκινήσαμε καλά στο παιχνίδι, αλλά μετά δεν είχαμε συγκέντρωση. Δεν μπορούσαμε να δημιουργήσουμε και τα τελειώματα μας στο κουτί δεν ήταν σωστά”, δήλωσε ο κόουτς Γκούλα.

Δεύτερη φετινή του ήττα, μετά και από εκείνη που υπέστη στην πρεμιέρα από την ΑΕΚ Λάρνακας (1-2 εντός), οπότε και παραμένει στους δέκα βαθμούς. Υπολογίζεται κανονικά για το σημερινό παιχνίδι ο Μπρούνο Σάντος, που συμπλήρωσε κάρτες και θα εκτίσει κόντρα στην Ομόνοια Αραδίππου (27/10).

Στατιστικά

*No Goal τα 3/4 τελευταία παιχνίδια.

*Goal/Goal και Over 2.5 τα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια.

Παίξε Νόμιμα στην Interwetten (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 2109237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ

ΟΜΟΝΟΙΑ 29ΗΣ ΜΑΪΟΥ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-2 από την Ομόνοια Αραδίππου, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω με 0-2 (15′, 25′), για να μειώσει απλά με τον Ένεμ στο 42ο λεπτό.

Εξακολουθεί να αγνοεί τη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα η Ομόνοια 29ης Μαΐου, μετά και τις έξι πρώτες στροφές. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Γιώργου Πετράκη υποδέχθηκε την Ομόνοια Αραδίππου, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 1-2.

Πραγματοποίησε ένα πολύ κακό ξεκίνημα στο παιχνίδι και μέχρι τα μέσα του ημιχρόνου, βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο. Προσπάθησε όμως να αντιδράσει και παρότι μείωσε λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου. Πιο ισορροπημένο και με φάσεις εκατέρωθεν το μεταξύ τους στην πορεία, με το σκορ να μην αλλάζει.

“Είναι στενάχωρο αποτέλεσμα. Έχουμε θέμα στο να βάλουμε την μπάλα στα δίχτυα. Αν βρούμε τον τρόπο να σκοράρουμε. Το ότι δεν σκοράρουμε είναι αυτό που μας κοστίζει”, δήλωσε ο Έλληνας τεχνικός.

Πρώτη ήττα μετά και τις δυο ισοπαλίες με Καρμιώτισσα (1-1 εκτός) και ΑΠΟΕΛ (0-0 εντός), φτάνοντας τις τέσσερις για φέτος. Την ερχόμενη Τετάρτη (23/10), θα παίξει στην έδρα του Χαλκάνορα Ιδαλίου, για τον πρώτο γύρο του κυπέλλου.