4η αγωνιστική

*Μόλις μια ήττα έχει γνωρίσει ο ΑΠΟΕΛ σε 31 εντός έδρας παιχνίδια κόντρα στη Νέα Σαλαμίνα, η οποία ήταν το Σεπτέμβριο του 1999, με 1-2. Στα υπόλοιπα 30 έχει 25 νίκες και πέντε ισοπαλίες.

*No Goal τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

ΑΠΟΕΛ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 0-4 επί της Ένωσης Παραλιμνίου, για το πρωτάθλημα. Βρήκε δίχτυα με τους Κιντιγιά (28′), Τσεμπάκ (45′, 56′) και Δώνη (90’+1), παίζοντας και με παίκτη περισσότερο από το 80ο λεπτό.

Από τη δεύτερη διαδοχική του νίκη προέρχεται ο ΑΠΟΕΛ, μετά και το εκτός 0-3 επί της Καρμιώτισσας. Την Τετάρτη, η ομάδα του Ζοζέ Ντομίνγκες φιλοξενήθηκε από την Ένωση Παραλιμνίου, στην έδρα της οποίας επικράτησε με 0-4, στο μεταξύ τους εξ αναβολής.

Εξαιρετική η εμφάνιση που είχε στον αγωνιστικό χώρο, είχε τον πλήρη έλεγχο και επιθετικό μονόλογο και πήρε σαφές προβάδισμα μέχρι την ανάπαυλα (0-2), ενώ σκόραρε και τρίτη φορά με την επιστροφή από τα αποδυτήρια. Κατέβασε ταχύτητα στην πορεία, κάνοντας και διαχείριση δυνάμεων, προς το φινάλε απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα και στις καθυστερήσεις ήρθε και το “κερασάκι”.

Δείχνει να βρίσκει σιγά σιγά τα πατήματα του, μετά και την ήττα που υπέστη με 1-3 από τον Εθνικό Άχνας, στην πρεμιέρα του. “Είμαστε ευχαριστημένοι με τη βελτίωση όμως έχουμε ακόμη πολλή δουλειά μπροστά μας”, δήλωσε μετά το παιχνίδι ο Πορτογάλος τεχνικός. Την ερχόμενη Τετάρτη (25/09), θα παίξει κόντρα στην Πάφο, για το Σούπερ Καπ.

ΑΠΟΕΛ Στατιστικά

*Over 2.5 τα πέντε τελευταία παιχνίδια.

*Σκοράρει στα 5/6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια.

Παίξε Νόμιμα στην Interwetten (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 2109237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 4-0 από την Πάφο, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω με 3-0 στο ημίχρονο (8′, 36′, 41′), για να δεχθεί και τέταρτο τέρμα στο 63ο λεπτό.

Δεν κατάφερε να δώσει συνέχεια στις επιτυχίες η Νέα Σαλαμίνα, μετά και το εκτός 2-3 επί του Εθνικού Άχνας. Την περασμένη Τετάρτη, η ομάδα του Χριστόδουλου Χριστοδούλου φιλοξενήθηκε από την Πάφο, στην έδρα της οποίας γνώρισε τη συντριβή με 4-0, στο μεταξύ τους εξ αναβολής για την πρώτη αγωνιστική.

Κατώτερη των προσδοκιών η εμφάνιση της, δεν κατάφερε να δείξει σε καμία περίπτωση ανταγωνιστική και ουσιαστικά μέχρι την ανάπαυλα είχε βάλει τέλος στις όποιες ελπίδες είχε, με το σκορ στο 3-0. Στις καθυστερήσεις πάντως είδε να ακυρώνεται και τέρμα της. Λίγο μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας δέχθηκε και τέταρτο τέρμα και κάπου εκεί τα παράτησε.

Δεύτερη φετινή ήττα, μετά και από εκείνη που προηγήθηκε κόντρα στην Ομόνοια, με 2-3 εντός. “Πιστεύω στους παίκτες μου και πρέπει να βελτιωθούμε. Η ήττα είναι βαριά αλλά υπάρχουν αυτά στο ποδόσφαιρο και πρέπει να σηκώσουμε κεφάλι και να συνεχίσουμε τη σκληρή δουλειά”, είπε μεταξύ άλλων ο κόουτς Χριστοδούλου.