* Goal/Goal τα 7 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, τα 6 εξ αυτών συνδυάστηκαν με Over 2.5.

* Αήττητη η Άουντα στα 9 τελευταία μεταξύ τους (6-3-0).

* Στον 1ο γύρο (31/03): Γκρόμπινας – Άουντα 1-1

* Στο 2ο γύρο (11/05): Γκρόμπινας – Άουντα 2-2

ΑΟΥΝΤΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (1-0) από την Ρίγα. Ο Νιάνγκ πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 45ο λεπτό.

Back to back ήττες από τους δύο πρωτοπόρους της λίγκας γνώρισε την προηγούμενη εβδομάδα η Άουντα, αλλά οι εμφανίσεις της ήταν ανταγωνιστικές λαμβάνοντας υπόψη την αντίπαλη ισχύ.

Την Τετάρτη κατάφερε να περιορίσει τους κινδύνους για την εστία της στο πρώτο 20λεπτο, αλλά η Ρίγα άρχισε να ανεβάζει στροφές και ξόδεψε τέσσερις σημαντικές ευκαιρίες πριν προηγηθεί, σε φάση που ξεκίνησε από φτηνό λάθος της Άουντα.

Δεν κατάφερε να αντιδράσει στο δεύτερο ημίχρονο, με εξαίρεση μία εκτέλεση από το ύψος της περιοχής δεν βρήκε καθαρή ευκαιρία ισοφάρισης.

ΑΟΥΝΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της

* Goal/Goal τα 3/5 τελευταία εκτός έδρας για το πρωτάθλημα

ΓΚΡΟΜΠΙΝΑΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (3-0) επί της Νταουγκάβπιλς. Σκόρερ των γηπεδούχων οι Μέλκις (22’), Γκάουσις (53’, 60’).

Επιστροφή στις νίκες για την Γκρόμπινας, μετά την συντριβή από την Ρίγα (0-6), στο τρίτο διαδοχικό εντός έδρας παιχνίδι της στο κλείσιμο του Ιούνη, με την οποία πήγε στο +4 από την επικίνδυνη ζώνη.

Καλύτερη στο ξεκίνημα του αγώνα η Γκρόμπινας, ξόδεψε μεγάλη ευκαιρία σε μετάβαση, πριν ανοίξει το σκορ σε στατική φάση. Ακολούθως παραχώρησε την πρωτοβουλία στους φιλοξενούμενους και στο φινάλε του ημιχρόνου γλίτωσε την ισοφάριση με δόση τύχης σε δύο μεγάλες στιγμές (δοκάρι) της Νταουγκάβπιλς.

Σε νέα στατική φάση βρήκε και δεύτερο γκολ, με το ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου και χάρη σε γκάφα του αντίπαλου στόπερ σε βαθιά μπαλιά χώρου διαμορφώθηκε το 3-0.