9η αγωνιστική

*Αήττητη η Σεντ Ετιέν στα έξι τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο την Ανζέ, έχοντας επικρατήσει στα 4/6.

*No Goal τα 5/6 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΑΝΖΕ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Τουλούζ, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε με τον Νιανέ στο πέμπτο λεπτό και αφού έχασε πέναλτι στο 60′ με τον Αμπντελί, εν τέλει δέχθηκε την ισοφάριση στο 64′.

Εξακολουθεί να αγνοεί τη νίκη η Ανζέ, στην επιστροφή της στην κατηγορία μετά από ένα χρόνο απουσίας. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Αλεσάντρ Ντουζέ φιλοξενήθηκε από την Τουλούζ, από την έδρα της οποίας κατάφερε να φύγει αλώβητη, μετά και το τελικό 1-1.

Μπήκε αρκετά δυναμικά και εκμεταλλευόμενη μια αμυντική αδράνεια της αντιπάλου της, ευτύχησε να πάρει και τα ηνία στο σκορ. Γλίτωσε την ισοφάριση λίγα λεπτά αργότερα, ενώ προς το φινάλε του ημιχρόνου έχασε και αυτή μια καλή στιγμή. Με τη συμπλήρωση μιας ώρας κέρδισε πέναλτι, όμως ο Αμπντελί είδε τον αντίπαλο πορτιέρο να αποκρούει την εκτέλεση. Κι αφού δεν έκανε το 2-0, τέσσερα λεπτά μετά δέχθηκε την ισοφάριση, χωρίς να είναι ικανή να πετύχει κάτι καλύτερο στην πορεία.

Αυτή ήταν και η τέταρτη ισοπαλία της για φέτος, μετά και από εκείνες που προηγήθηκαν με Στρασμπούργκ (1-1 εκτός), Ναντ (1-1 εντός) και Μαρσέιγ (1-1 εκτός), έχοντας ηττηθεί στα υπόλοιπα τέσσερα παιχνίδια της. Διατηρείται έτσι σταθερά στην τελευταία θέση της κατάταξης, μαζί με τη Μονπελιέ, ούσα και η μοναδική ομάδα που δεν έχει κερδίσει ακόμη.

“Δεν έχουμε καταφέρει να κερδίσουμε ακόμη, έχοντας ηττηθεί στα τέσσερα από τα οκτώ πρώτα παιχνίδια μας. Οπότε και στόχος σήμερα είναι φυσικά η νίκη, για την οποία θα δώσουμε τα πάντα”, δήλωσε μεταξύ άλλων ο κόουτς Ντουζέ.

Τη δεύτερη από τις τρεις αγωνιστικές της τιμωρίας του εκτίει σήμερα ο μπακ Ραολισοά, ο οποίος είχε αποβληθεί στο παιχνίδι με τη Μαρσέιγ. Επιστροφή στην αποστολή για τον μέσο Μπελκεμπλά, μετά και το πρόβλημα που αντιμετώπισε.

Στατιστικά

*Goal/Goal τα έξι τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΣΕΝΤ ΕΤΙΕΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-2 από τη Λανς, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 20ο λεπτό, δεχόμενη και δεύτερο τέρμα στο 87′.

Επιστροφή στα αρνητικά αποτελέσματα για τη Σεντ Ετιέν, μετά από δυο παιχνίδια στα οποία και είχε από μια νίκη και ισοπαλία. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ολιβιέ Νταλ’Ολιό υποδέχθηκε τη Λανς, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 0-2.

Αρκετά κακό ποιοτικά το πρώτο ημίχρονο ανάμεσα στις δυο πλευρές, με ελάχιστες αξιόλογες στιγμές και την ίδια να βρίσκεται πίσω στα μέσα αυτού και στην πρώτη φάση που δέχθηκε. Δεν κατάφερε να αντιδράσει, δείχνοντας πρόβλημα στο κομμάτι ανάπτυξης. Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, οι φιλοξενούμενοι είχαν το πάνω χέρι και επιθετικό μονόλογο, με αποτέλεσμα να σκοράρουν και πάλι στα τελευταία λεπτά.

Έφτασε έτσι τις πέντε ήττες μετά και τις οκτώ πρώτες στροφές στο φετινό πρωτάθλημα, οπότε και διατηρείται στους επτά βαθμούς μέχρι τώρα (2-1-5). Απέσπασε έναν από αυτούς στις τέσσερις φετινές εξόδους της (0-1-3), στις 3/4 από τις οποίες δεν κατάφερε ούτε και να σκοράρει.

Επιτυχημένη η μεσοβδόμαδη εγχείρηση στο γόνατο για τον εξτρέμ Ολντ, που θα απουσιάσει από τις αγωνιστικές υποχρεώσεις της ομάδος του για τους επόμενους τέσσερις με έξι μήνες. Επέστρεψε στις προπονήσεις ο Μασόν, ωστόσο δεν κατάφερε να μπει στην αποστολή, όντας ανέτοιμος.