5η αγωνιστική

*Τοπικό ντέρμπι, γνωστό και ως “Derby de l’ouest”.

*Αήττητη η Ναντ στα επτά τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο την Ανζέ, έχοντας τρεις νίκες και τέσσερις ισοπαλίες.

*Under 2.5 τα πέντε τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΑΝΖΕ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με τη Στρασμπούργκ, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 31ο λεπτό, για να ισοφαρίσει στο 62′ με τον Ντιένγκ.

Εξακολουθεί να αγνοεί τη νίκη η Ανζέ, στην επιστροφή της στην κατηγορία μετά από ένα χρόνο απουσίας. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Αλεσάντρ Ντουζέ φιλοξενήθηκε από τη Στρασμπούργκ, με την οποία αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1.

Προβλημάτισε πλήρως με την παρουσία που είχε στο πρώτο ημίχρονο, στο οποίο είχε το ρόλο του θεατή και τα χρειάστηκε αρκετά. Βρέθηκε πίσω στο μισάωρο, ενώ αν δεν ήταν ο πορτιέρο Φοφανά και το δοκάρι, το σκορ θα μπορούσε να είναι ακόμη μεγαλύτερο. Κόντρα στη ροή, κατάφερε να ισοφαρίσει με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, εκμεταλλευόμενη και τη χαλαρότητα της αντιπάλου, ενώ στην πορεία έγινε πιο παθητική, γλιτώνοντας για δεύτερη φορά χάρη στο δοκάρι.

Αυτός ήταν και ο πρώτος της βαθμός, μετά και τις τρεις ήττες που προηγήθηκαν κόντρα σε Λανς (0-1 εντός), Λιλ (2-0 εκτός) και Νις (1-4 εντός). “Είναι θετικό για εμάς το ότι πήραμε βαθμό κόντρα στη Στρασμπούργκ. Δε νομίζω ότι τα κάναμε χάλια στο πρώτο ημίχρονο, κερδίσαμε μπαλιές, αλλά δεν τις εκμεταλλευτήκαμε. Πιστέψαμε στους εαυτούς μας, χωρίς να κοιτάμε τον αντίπαλο. Κι αυτό είναι που μετράει”, δήλωσε ο κόουτς Ντουζέ.

Από 20 παίκτες αποτελείται η αποστολή για το σημερινό ντέρμπι, από την οποία και απουσιάζουν οι τραυματίες Εκομί, Ουλντ Καλέντ και Καλουμπά.

Ανζέ Στατιστικά

*Under 2.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα 6/8 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΝΑΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-2 από τη Ρεμς, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε με τον Αουγκούστο στο 28ο λεπτό, για να δεχθεί στην πορεία την ανατροπή (34′, 90’+1).

Από την πρώτη φετινή της ήττα προέρχεται στο τρέχον πρωτάθλημα η Ναντ. Πιο συγκεκριμένα, για την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Αντουάν Κομπουαρέ υποδέχθηκε τη Ρεμς, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 1-2.

Μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και δημιούργησε ευκαιρίες, για να πάρει εν τέλει τα ηνία λίγο πριν τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα. Η χαρά της όμως δεν κράτησε πολύ, καθώς έξι λεπτά αργότερα δέχθηκε την ισοφάριση, με το 1-1 να μένει μέχρι την ανάπαυλα. Αν και έπεσε κάπως ο ρυθμός μετά την ανάπαυλα και η ίδια προσπάθησε για το κάτι παραπάνω, δεν το έκανε πράξη. Αντιθέτως, δέχθηκε και δεύτερο τέρμα στις καθυστερήσεις.

Παραμένει έτσι στους επτά βαθμούς μετά και τις τέσσερις πρώτες στροφές και τώρα αναζητά αντίδραση. Τις τελευταίες ώρες κυκλοφορούν δημοσιεύματα στη Γαλλία, ότι ο Τρεντ Αλεξάντερ-Άρνολντ θέλει να αγοράσει τη Ναντ, μέσω ενός αγγλικού fund, το οποίο διοικεί ο πατέρας του αρχηγού της Λίβερπουλ. Η προσφορά που έγινε μάλιστα φτάνει τα 140.000.000 ευρώ.

Επιστροφή στην αποστολή για τους Νικολά Κοζά (μπακ) και Μοσταφά Μοχαμέντ (επιθετικός), την ώρα που δε λείπουν και πάλι οι απουσίες.