*Φάση των ομίλων του Λιγκ Καπ Σκωτίας. Μονές αναμετρήσεις, σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί η διαδικασία των πέναλτι, με την ομάδα που κερδίζει να παίρνει έναν έξτρα βαθμό.

*Στην επόμενη φάση προκρίνονται οι πρώτες κάθε ομίλου, καθώς και οι τρεις ομάδες με την καλύτερη συγκομιδή βαθμών που κατέλαβαν τις δεύτερες θέσεις.

*Με Under 2.5 γκολ έληξαν τα 4/4 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με No Goal ολοκληρώθηκαν τα 4/4 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

ΑΜΠΕΡΤΙΝ (ΠΡΕΜΙΕΡΣΙΠ)

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη εναντίον της Ερντριεόνιανς με σκορ 2-1, στα πλαίσια του Λιγκ Καπ. Προβάδισμα πήραν οι φιλοξενούμενοι με τον Γουίλσον στο 40’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Σίνι στο 49’ και δέχθηκαν την ανατροπή από τον Κλάρκσον στο 59’.

Το 3/3 πέτυχε η Αμπερντίν κόντρα στην πιο αδύναμη Ερντριεόνιανς. Μπορεί να έμεινε πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, όμως στην επανάληψη εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που δημιούργησε, ανατρέποντάς το με σχετική άνεση. Το απόλυτο έχει την ευκαιρία να ολοκληρώσει σήμερα, αφού αντιμετωπίζει την ουραγό του ομίλου Νταμπάρτον. Είναι σε τρομερή κατάσταση, σκοράρει με άνεση, ενώ στα περισσότερα παιχνίδια της έχει δείξει σταθερότητα στα μετόπισθεν.

Αμπερντίν Στατιστικά

*Με No Goal τα 3/5 τελευταία ματς.

*Με Over 2.5 τα 5/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΝΤΑΜΠΑΡΤΟΝ (Α’ ΣΚΩΤΙΑΣ)

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα εναντίον της Ερντριεόνιανς με σκορ 3-4, στα πλαίσια του Λιγκ Καπ. Προβάδισμα πήραν οι γηπεδούχοι με τον Γκρέι στο 27’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον ΜακΓκράταν στο 33’. Το 2-1 πέτυχε ο Χίλτον στο 47’ και το 3-1 ο ίδιος το 51’ με πέναλτι. Το 3-2 έκανε ο Άρμστρονγκ στο 68’ και το 3-3 ο Άγκιμανγκ στο 84’. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Γουίλσον στο 88’.

Ακόμα μία ήττα για τη Νταμπάρτον, αυτή τη φορά απέναντι στην Ερντριεόνιανς. Παρά το γεγονός ότι απέκτησε «ασφαλές» προβάδισμα στο σκορ, στα τελευταία λεπτά η άμυνά της την πρόδωσε, με αποτέλεσμα να δεχθεί την ανατροπή. Πολύ πιο δύσκολο το έργο της σήμερα, καθώς αντιμετωπίζει την πιο δυνατή Αμπερντίν, η οποία είναι και η πρωτοπόρος του ομίλου. Αναμένεται να δεχθεί έντονη πίεση, θα προσπαθήσει να απειλήσει με αντεπιθέσεις και στημένες φάσεις, ενώ βασικός της στόχος είναι να κινδυνεύσει όσο το δυνατόν λιγότερο.