*27η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Παϊσαντού – Αμέρικα Μινέιρο 2-0

*6/7 under 2,5 και N/G τα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΑΜΕΡΙΚΑ ΜΙΝΕΪΡΟ

Προηγούμενο ματς: Η Αμέρικα Μινέιρο έχασε με 2-1 εκτός έδρας από την Σάντος, μειώνοντας απλά με τον Μόισες στο 90’, αφού είχε σκοράρει δύο φορές η αντίπαλος της με τους Γουέντελ (60’), Τσέρμοντ (71’).

Η Αμέρικα Μινέιρο γνώρισε ήττα σε παιχνίδι έξι βαθμών, με 2-1 εκτός έδρας από την Σάντος, τρίτη στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια όπου έχει και μία νίκη.

Πάντως είχε πολλά παράπονα από τη διαιτησία, τα οποία και θα εκφράσει και επισήμως στην ομοσπονδία, όπως και μέσω του προπονητή της, Λίσκα, ο οποίος μετά το τέλος του αγώνα αποβλήθηκε κιόλας από τον διαιτητή!

Αυτό που ξεχωρίζει είναι πώς παραμένει αήττητη το 2018 στην έδρα της, με 11 νίκες σε αυτό το διάστημα. Αλλά πληρώνει την αδυναμία της μακριά από αυτήν, όπου δεν κερδίζει εδώ και 10 αγώνες, με ήττες και τέσσερις ισοπαλίες, ενώ γενικώς εκτός φέτος κέρδισε στο εθνικό πρωτάθλημα μόνο την ουραγό Γκουαρανί!

Γι’ αυτό και είναι στην όγδοη θέση του βαθμολογικού πίνακα, στο -4 από την πρώτη τετράδα και τις θέσεις ανόδου.

Αμέρικα Μινέιρο Στατιστικά

*4/5 N/G στα τελευταία παιχνίδια της

*13/19 under 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της

ΠΑΪΣΑΝΤΟΥ

Προηγούμενο ματς: Η Παϊσαντού κέρδισε 2-1 εντός έδρας την Γκουαρανί, παρόλο που βρέθηκε να χάνει στο πρώτο ημίχρονο με γκολ του Ντόουγκλας Μπατσελάρ στο 22ο λεπτό. Ισοφάρισε με τον Ζιν Ντίας στο 46’, πριν σκοράρει και δεύτερο τέρμα με τον Κέβιν στο 54ο λεπτό.

Η Παϊσαντού κέρδισε 2-1 εντός έδρας την Γκουαρανί, επιστρέφοντας στις νίκες, έπειτα από εννιά αγώνες που δεν τα είχε καταφέρει, αν και είχε τέσσερις ισοπαλίες σε αυτό το διάστημα.

Ειδικά μακριά από την έδρα της έχει συμπληρώνει έξι σερί αγώνες χωρίς νίκη, με τέσσερις ισοπαλίες σε αυτό το διάστημα.

Πάντως πριν το αρνητικό σερί της, είχε ένα πολύ καλό θετικό, όταν είχε συμπληρώσει εφτά αγώνες που ήταν αήττητη, στους οποίους είχε πετύχει τέσσερις νίκες.

Παραμένει χαμηλά στο βαθμολογικό πίνακα, αν και ξέφυγε στο +2 από την ζώνη του υποβιβασμού, ούσα ακόμη σε απόσταση βολής από αυτήν. Και είναι πάντα η ομάδα με τις περισσότερες ισοπαλίες στην κατηγορία, κάτι που σημαίνει πώς υστερεί στις ισοβαθμίες.