3η αγωνιστική

*Φάση των ομίλων της προκριματικής φάσης του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής 2025, που θα διεξαχθεί στα γήπεδα του Μαρόκου. Την πρόκριση στα τελικά της διοργάνωσης θα πανηγυρίσουν οι δύο πρώτες από κάθε όμιλο.

*Με Under 2.5 έληξαν τα 3/5 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με No Goal ολοκληρώθηκαν τα 4/5 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

Δείτε τα προγνωστικα ποδοσφαιρου που ξεχώρισε το Betarades.gr από το πρόγραμμα της Πέμπτης (10/10)!

ΑΛΓΕΡΙΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας  νίκη εναντίον της Λιβερίας, στα πλαίσια των προκριματικών του κυπέλλου Εθνών Αφρικής. Το 0-1 ο Γκουίρι στο 17’ και το 0-2 ο Ζοργκάν στο 25’. Το τελικό 0-3 διαμόρφωσε ο Μπουνεντία στο 80’.

Καλή εμφάνιση και εύκολη επικράτηση για την Αλγερία. Είχε τον έλεγχο του ματς, δημιούργησε πολλές ευκαιρίες και απείλησε με τις περισσότερες, σκοράροντας και στα δύο ημίχρονα με άνεση. Αμυντικά δεν κινδύνευσε σχεδόν καθόλου, διατηρώντας την εστία της ανέπαφη.

Συνέχεια στο πολύ καλό ξεκίνημα που έχει κάνει στα προκριματικά θέλει να δώσει, πετυχαίνοντας το 3/3 και παραμένοντας στην κορυφή του ομίλου, αποκτώντας σιγά σιγά απόσταση από τις υπόλοιπες ομάδες. Ξεπέρασε εύκολα τα εμπόδια των Λιβερία (0-3) και Ισημερινή Γουινέα (2-0), διατηρώντας μάλιστα την εστία της ανέπαφη. Είναι φυσικά η πιο παραγωγική ομάδα του ομίλου, με 5 γκολ σε δύο ματς, καθώς και η πιο σταθερή άμυνά.

Στατιστικά

*Με Goal/Goal τα 3/5 τελευταία ματς.

*Με Over 2.5 τα 4/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΤΟΓΚΟ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία εναντίον της Ισημερινής Γουινέας με σκορ 2-2, στα πλαίσια των προκριματικών του κυπέλλου Εθνών Αφρικής. Προβάδισμα πήραν οι γηπεδούχοι με τον Ασουέ στο 17’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Αχόλου στο 45’. Το 2-1 πέτυχε ο Μπουίλα στο 75’ και το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Λαμπά στο 90+5’.

Το βαθμό της ισοπαλίας στο τέλος κατάφερε να σώσει το Τογκό. Αν και έμεινε πίσω στο σκορ από νωρίς, βρήκε «απάντηση» με τη λήξη του ημιχρόνου. Στην επανάληψη υπέκυψε ξανά, αλλά στα καθυστερήσεις βρήκε τρόπο να φέρει ξανά το ματς στα ίσα.

Μαχητικό σε όλες τις αναμετρήσεις του, σκοράρει σχεδόν ασταμάτητα, ακόμα και μακριά από το γήπεδό του, βάζοντας δύσκολα σε κάθε αντίπαλο. Μπορεί να μην απέσπασε και τα θετικότερα αποτελέσματα σε αυτές τις δύο πρώτες αγωνιστικές, όμως βρίσκεται στη 2η θέση του ομίλου, παραμένοντας αήττητο (0-2-0). Αναμένεται να δεχθεί έντονη πίεση, γι’ αυτό και θα πρέπει να δείξει ιδιαίτερη προσοχή στα μετόπισθεν, καθώς έχει την τάση να δέχεται εύκολα γκολ.