* 7η αγωνιστική

* “2-3 γκολ” τα 6/7 τελευταία επίσημα μεταξύ τους παιχνίδια.

ΑΛΑΝΙΑΣΠΟΡ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (0-2) επί της Άδανα Ντεμιρσπόρ. Ο Χουάνγκ σκόραρε δις (4’, 17’) για την Αλάνιασπορ.

Την πρώτη νίκη της σεζόν πέτυχε η Αλάνιασπορ την περασμένη Κυριακή, εκμεταλλευόμενη το ματσάρισμα με την ιδιαιτέρως προβληματική ομαδα των Αδάνων.

Μπήκε αποφασισμένη στο ματς η ομάδα της νότιας ακτής, απείλησε σε κόρνερ του 2ου λεπτού και δευτερόλεπτα αργότερα πήρε προβάδισμα με ωραία συνεργασία στο transition. Ο έτερος στράικερ, Κόρδοβα δημιούργησε νέα μεγάλη ευκαιρία, πριν την αντεπίθεση για το 0-2 του Χουάνγκ.

Ο Κορεάτης ξόδεψε καλή στιγμή για χατ-τρικ πριν το 20λεπτο, ακολούθησε δοκάρι της Ντεμιρσπόρ σε κόρνερ, απείλησαν ξανά οι γηπεδούχοι στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, αλλά με την πάροδο των λεπτών η Αλάνιασπορ “έσβησε” το ματς και στις καθυστερήσεις πλησίασε σε τρίτο γκολ.

“Οι τρεις βαθμοί ενίσχυσαν το ηθικό, θα μας επιτρέψουν να παίξουμε πιο γενναία το παιχνίδι μας από εδώ και στο εξής.” δήλωσε ο κόουτς Τεκέ, του οποίου η ομάδα μετρά 5 σερί εντός έδρας ισοπαλίες, οι τέσσερις εξ αυτών στο 1-1.

Στα αγωνιστικά νέα, παραμένει εκτός ο τραυματίες Μπαγίρ (στόπερ), ενώ αμφίβολος είναι ο Κόρδοβα (φορ) που αποχώρησε με ενοχλήσεις από το προηγούμενο ματς.

ΑΛΑΝΙΑΣΠΟΡ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα 4/6 φετινά παιχνίδια της.

* Goal/Goal τα 4/5 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα.

Παίξε Νόμιμα στην NetBet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΡΙΖΕΣΠΟΡ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (0-1) από την Σαμσουνσπόρ. Ο Εντσάμ πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 46ο λεπτό.

4η διαδοχική ήττα δίχως να σκοράρει γνώρισε η ομάδα της Ριζούντας στο κυριακάτικο ντέρμπι της Μαύρης Θάλασσας, έχει χαθεί ολοσχερώς η εντός έδρας ισχύς της περσινής σεζόν που την οδήγησε να διεκδικεί Ευρώπη.

Φτωχό σε δράση το πρώτο ημίχρονο (0.13 – 0.13 xGoals), οι φιλοξενούμενοι είχαν τις δύο πρώτες καλές στιγμές, απάντησε σε αυτές η Ρίζεσπορ πηγαίνοντας στην ανάπαυλα.

Στα 55 δευτερόλεπτα μετά απ’ αυτήν χτύπησε σε μετάβαση η Σαμσουνσπόρ που είχε και αρωγή αμυνόμενου στο τελείωμα για το 0-1. Ακολούθως η Ρίζεσπορ είχε δύο μεγάλες στιγμές να φέρει το ματς στα ίσια με Βαρεσάνοβιτς και Γιουρέτσκα και στο ρίσκο των καθυστερήσεων γλίτωσε δις το δεύτερο γκολ.

Τρίζει η καρέκλα του κόουτς Παλούτ μετά τις απανωτές ήττες, σε περίπτωση νέας αποτυχίας σήμερα είναι πιθανό να απομακρυνθεί. Στο 2-0-10 το εκτός έδρας σερί που τρέχει η ομάδα του, στις 9 ήττες δέχθηκε 2+ γκολ.

Στα αγωνιστικά νέα, επέστρεψαν στο προηγούμενο ματς οι Βαρεσάνοβιτς (μέσος), Γκεζάλ (εξτρέμ) ως αλλαγές, παραμένει εκτός ο μακροχρόνια τραυματίας Κεσέρ (εξτρέμ).