* 4η αγωνιστική.

* Ισοπαλίες οι 3/4 τελευταίες αναμετρήσεις της, η άλλη κατέληξε στη Λας Πάλμας, η οποία επιβλήθηκε της Αλαβές με 1-0 εκτός, την περσινή σεζόν.

* Under 2,5 οι 7/8 τελευταίες συναντήσεις τους, οι 4 είχαν ακριβές σκορ 1-1.

➡️ Δείτε τα Προγνωστικά Ισπανίας σήμερα 01/09!

ΑΛΑΒΕΣ

Προηγούμενο ματς: Διπλό στο βασκικό ντέρμπι στην έδρα της Ρεάλ Σοσιεδάδ, με ανατροπή. Από το 29’ έπαιζε με έναν περισσότερο λόγω αποβολής του φορ Ογιαρθάμπαλ, παρά το γεγονός αυτό, βρέθηκε πίσω στο σκορ από το 33’, από το γκολ του Μπράις Μέντεθ. Ισοφάρισε με πέναλτι του Βιγιαλίμπρε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου (45’+6), πήρε τη νίκη από το γκολ του Τόνι Μαρτίνεθ στο 77’.

Η νίκη της οφείλεται στο γεγονός ότι η αντίπαλος έμεινε από νωρίς με δέκα παίκτες, αλλά όχι μόνο σε αυτό. Το γκολ του Μπράις Μέντεθ ήταν το γεγονός που την “αφύπνισε”, μέχρι τότε έπαιζε χωρίς νεύρο, παρ’ όλο που ήταν ντέρμπι το παιχνίδι. Στην επανάληψη έχοντας ήδη στα χέρια το βαθμό της ισοπαλίας, άλλαξε προσανατολισμό, ζήτησε και τη νίκη και με τον Τόνι Μαρτίνεθ να κάνει ιδανικό ντεμπούτο, σκόραρε μετά από μια σπουδαία χαμένη ευκαιρία, του ίδιου.

Από την ήττα στο Βίγκο με ανατροπή, στην ισοπαλία με την Μπέτις που δεν την άξιζε και τώρα στη νίκη στο ντέρμπι, στο Σαν Σεμπαστιάν. Εμφανώς γίνονται όλο και καλύτερα τα αποτελέσματά της, οι εμφανίσεις της όμως δεν κινούνται εξ ίσου ανοδικά. Δεν έχει αλλάξει εικόνα από την πρώτη αγωνιστική, ουσιαστικά, εκείνο που αλλάζει είναι ο αντίπαλος και κάποιες λεπτομέρειες, όπως το αριθμητικό πλεονέκτημα που κέρδισε στο τελευταίο.

Από τις ομάδες που κινήθηκαν στο τέλος των μεταγραφών, δεν είχε θέση στο ρόστερ της ο στόπερ Μάρας και τον δάνεισε στη Σπόρτινγκ Χιχόν, η ίδια χρειαζόταν έναν εξτρέμ και απέκτησε με τον ίδιο τρόπο από τη Σεβίλλη, τον Χορδάν. Έκλεισε το ρόστερ, ο Γκαρθία Πλάθα είχε πει από την αρχή του πρωταθλήματος πως το ρόστερ τον καλύπτει, πόσο μάλλον τώρα που έχει ακόμα περισσότερους παίκτες υπό τις οδηγίες του.

“Βρισκόμαστε ακόμα σε φάση διαμόρφωσης ως ομάδα, βλέπω λεπτομέρειες που πρέπει να βελτιώσουμε, θα χρειαστεί όμως χρόνος για να γνωριστούμε καλύτερα μεταξύ μας ως σύνολο και να δουλέψουμε στις προπονήσεις για να φτάσουμε στο επίπεδο που θέλουμε. Δεν αντιμετωπίζει απολύτως κανένα πρόβλημα.

Αλαβές Στατιστικά

* Στα 5 τελευταία μετράει 4 G/G, τα 3 με over 2,5.

* Ηττήθηκε μόνο σε 1/5 τελευταία, από τη Θέλτα εκτός έδρας με 2-1, στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

Παίξε Νόμιμα στην NetBet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΛΑΣ ΠΑΛΜΑΣ

Προηγούμενο ματς: Ισόπαλη με τη Ρεάλ Μαδρίτης εντός με 1-1. Προηγήθηκε με τον Μολέιρο στο 5’, ισοφαρίστηκε από το πέναλτι του Βινίσιους στο 69’.

Με νίκη ισοδυναμεί η ισοπαλία με τη Ρεάλ Μαδρίτης, ιδίως από τη στιγμή που προερχόταν από την ήττα στη Μαδρίτη από τη “νεοφώτιστη” Λεγανές. Γι’ αυτό και την πανηγύρισαν έντονα, τόσο οι παίκτες, όσο και ο Καριόν μετά τη λήξη. Όσο για τον κόσμο δε, το σφύριγμα της λήξης ήταν σαν δεύτερο γκολ της Λας Πάλμας, από πλευράς αντίδρασής του.

Τον άξιζε το βαθμό και ίσως και κάτι περισσότερο. Τουλάχιστον αυτό προκύπτει όχι μόνο από την εικόνα των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο που δεν είχαν μεγάλες διαφορές, όσο από τις προσδοκίες που υπάρχουν από αμφότερες. Η ίδια δηλαδή έπαιξε όπως χρειαζόταν και κάτι περισσότερο, η Ρεάλ Μαδρίτης ήταν πολύ κατώτερη του αναμενομένου και των περιστάσεων γενικότερα.

Σαν νίκη η ισοπαλία με τους Μαδριλένους, αλλά πραγματιστικά βλέποντάς το, ακόμα νίκη δεν έχει πανηγυρίσει ο Καριόν στον πάγκο της. Είχε δύσκολα εντός έδρας παιχνίδια, εκτός έδρας ατύχησε να βρει τη Λεγανές σε πολύ καλή κατάσταση και αυτή τη στιγμή, παρά τις εντυπώσεις που κέρδισε κυρίως με την ισοπαλία με τη Ρεάλ Μαδρίτης, οι βαθμοί που έχει είναι μόλις δύο και βρίσκεται οριακά πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού, στην ισοβαθμία. Αυτό σημαίνει πως στη Βιτόρια θα πρέπει να πάρει τουλάχιστον έναν βαθμό, ώστε να μη βρεθεί μπλεγμένη από νωρίς.

Δύο παίκτες απέκτησε στο κλείσιμο των μεταγραφών, τον χαφ Εσούγο από τη Σπότρινγκ Λισαβόνας δανεικό και τον επιθετικό Φάμπιο Σίλβα που έμεινε ελεύθερος από την Γκλάσγκοου Ρέιντζερς. Την ίδια στιγμή δάνεισε η ίδια παίκτες που δεν χωρούσαν στο ρόστερ, το βασικό όμως είναι ότι οι επιθυμίες του Καριόν ικανοποιήθηκαν και πλέον υπάρχουν απαιτήσεις από τον κόουτς.

Έμεινε ο γκολκίπερ Βάγες και υπολογίζεται ξανά, όμως η θέση του βασικού προς το παρόν ανήκει στο Σίλεσεν, ο οποίος έχει ξεκινήσει καλά. Συνεχίζει με τα ίδια προβλήματα.