*7η αγωνιστική

*10 σερί under 2,5 στα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΑΛ ΧΙΛΑΛ

Προηγούμενο ματς: Η Αλ Χιλάλ ζορίστηκε αρκετά, αλλά με δύο γκολ του Μίτροβιτς, στο 56’ και με πέναλτι στο 78’, κέρδισε με 1-2 εκτός έδρας την Αλ Αχλί, έχοντας βρεθεί να χάνει από τέρμα του Βέιγκα στο 12’.

Μετά την κατάκτηση του Σούπερ Καπ για δεύτερη σερί σεζόν, η Αλ Χιλάλ συνεχίζει από εκεί που τελείωσε πέρυσι! Άλλη μία νίκη, πριν τη διακοπή για τις υποχρεώσεις των εθνικών ομάδων, ίσως από τις πιο δύσκολες φετινές, με 1-2 εκτός έδρας επί της Αλ Αχλί, μίας αντιπάλου, η οποία είναι η μόνη που δεν έχει κερδίσει φέτος σε 90λεπτο, στα ημιτελικά του Σούπερ Καπ, στο πρώτο παιχνίδι της σεζόν!

Από τότε βέβαια έχει 10 συνεχόμενες νίκες, σε πρωτάθλημα, κύπελλο και Τσάμπιονς Λιγκ, ούσα πρωτοπόρος, η μοναδική ομάδα με το απόλυτο, δηλαδή 6/6 νίκες, στο +3 από την δεύτερη θέση, με την καλύτερη επίθεση της κατηγορίας.

Μένει να φανεί πώς θα αντιδράσει στην διακοπή για τις εθνικές, ειδικά δεδομένου πώς διαθέτει πολλούς παίκτες – διεθνείς που φεύγουν αυτό το διάστημα.

Στατιστικά

*7/11 G/G στα τελευταία παιχνίδια της.

*9/11 over 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της.

ΑΛ ΦΑΪΧΑ

Προηγούμενο ματς: Η Αλ Φάιχα έφερε 2-2 εκτός έδρας με την Αλ Γουέχντα, ισοφαρίζοντας δύο φορές, τη δεύτερη στις καθυστερήσεις με πέναλτι του Σακάλα! Βρέθηκε δύο φορές να χάνει, από τα τέρματα των Αλ Αλαέλι (4’), Ιγκάλο (82’), όμως ισοφάρισε την πρώτη φορά με τον Ποζουέλο στο 74’ και τη δεύτερη στο τέλος.

Η Αλ Φάιχα κατάφερε να παραμείνει αήττητη και να πάει στη διακοπή του πρωταθλήματος με θετικά συναισθήματα, αφού έφερε 2-2 εκτός έδρας με την Αλ Γουέχντα, ισοφαρίζοντας με πέναλτι στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης.

Μετά λοιπόν από 3/3 ήττες στις πρώτες ισάριθμες αγωνιστικές, η ομάδα που έχει στον πάγκο της τον Έλληνα Χρήστο Κόντη, πήρε πέντε βαθμούς στις δύο τελευταίες αγωνιστικές και πέρασε και στην επόμενη φάση του κυπέλλου.

Με το τελευταίο αποτέλεσμα κατάφερε να διατηρηθεί εκτός ζώνης υποβιβασμού, αν και είναι ακόμη σε απόσταση βολής, στο +1 συγκεκριμένα, από αυτήν.