*1η αγωνιστική

*Η Αλ Τααβόν είναι αήττητη εντός έδρας σε εφτά παιχνίδια με την Αλ Φάιχα, έχοντας τέσσερις νίκες και τρεις ισοπαλίες.

ΑΛ ΤΑΑΒΟΝ

Προηγούμενο ματς: Η Αλ Τααβόν έχασε 0-2 εντός έδρας από την Αλ Αλ Νασρ, με δύο γκολ που δέχθηκε, από ένα σε κάθε ημίχρονο, από τους Γιάχια (8’), Ρονάλντο (57’).

Η Αλ Τααβόν δεν τα πήγε καλά στην πρώτη της επίσημη υποχρέωση για τη φετινή σεζόν, έχοντας βέβαια και δύσκολο έργο, αλλά αυτό που μετράει είναι πώς έχασε με 0-2 από την Αλ Νασρ στον ημιτελικό του Σούπερ Καπ, χάνοντας την ευκαιρία να περάσει στον τελικό.

Και φάνηκε από νωρίς, ότι ο Αργεντινός, σχετικά άπειρος τεχνικός της, Ροντόλφο Αρουαμπαρένα, δεν είναι εύκολο να “γεμίσει τα παπούτσιᔨτου πολύπειρου Πέρικλες Τσαμούσκα.

Μετά τα φιλικά της, όπου δεν είχε κάποια νίκη, έχασε και το πρώτο επίσημο παιχνίδι και με μια πρώτη ματιά φαντάζει αρκετά δύσκολο να επαναλάβει μία ανάλογη πορεία με την περσινή, όπου ολοκλήρωσε τη σεζόν στην τέταρτη θέση.

Αλ Τααβόν Στατιστικά

*4/4 under 2,5 στα φιλικά και επίσημα παιχνίδια της.

*3/4 αγώνες με 2-3 γκολ στα φιλικά και επίσημα παιχνίδια της.

ΑΛ ΦΑΪΧΑ

Προηγούμενο ματς: Η Αλ Φάιχα έχασε 1-0 εκτός έδρας από την Κόνιασπορ με τέρμα του Πριπ στο 50ο λεπτό.

Η Αλ Φάιχα προέρχεται από μία σεζόν σχεδόν τέλειας μετριότητας! Τερμάτισε οριακά στο πρώτο μισό του βαθμολογικού πίνακα, στην ένατη θέση. Πολύ μακριά τόσο από κίνδυνο υποβιβασμού, όσο και από το βήμα για κάτι καλύτερο και είσοδο στην πρώτη τετράδα.

Το ρόστερ της αποτελείται κυρίως από Σαουδάραβες παίκτες, έχοντας τρεις ξένους, οι δύο εκ των οποίων έχουν περάσει και από το ελληνικό πρωτάθλημα! Ο λόγος για τον εξτρέμ Ονιεκούρου και για τον αμυντικό μέσο, Τσίμιροτ.

Αλλά το πιο ενδιαφέρον είναι πως αποφάσισε να εμπιστευτεί τον δεύτερο Έλληνα προπονητή που δοκιμάζεται στο συγκεκριμένο πρωτάθλημα, τον Χρήστο Κόντη!

Στα φιλικά της ως τώρα είχε δύο ήττες, με ίδιο σκορ (1-0), με πιο πρόσφατη από την Κόνιασπορ, αλλά και μία μεγάλη νίκη.