*1η αγωνιστική

*Τέσσερα σερί N/G στα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

*H Αλ Σαμπάμπ είναι αήττητη εντός έδρας από την Αλ Ετιφάκ, με 14 νίκες σε 20 παιχνίδια!

ΑΛ ΣΑΜΠΑΜΠ

Προηγούμενο ματς: Η Αλ Σαμπάμπ έχασε 2-1 εκτός έδρας από την Λας Πάλμας, μειώνοντας απλά με τον Καράσκο στο 85ο λεπτό, έχοντας δεχθεί δύο γκολ από τον Μουνιόζ στο 44’ και τον Γιανουζάι στο 47’.

Η Αλ Σαμπάμπ τερμάτισε πέρυσι στην όγδοη θέση του βαθμολογικού πίνακα, πραγματοποιώντας μία μέτρια προς καλή πορεία, ίσως καλύτερη του αναμενομένου.

Βέβαια χρειάστηκε να αλλάξει προπονητή κατά τη διάρκεια της σεζόν, με τον Βίτορ Περέιρα να αναλαμβάνει, να βελτιώνει τη βαθμολογική της εικόνα και να διατηρεί την θέση του και φέτος στον πάγκο της.

Ούτε στο ρόστερ της υπήρξαν μεγάλες αλλαγές, έχοντας ως πιο γνωστό παίκτη και “αστέρι” ουσιαστικά τον Βέλγο μεσοεπιθετικό, Γιανίκ Καράσκο.

Έπαιξε δύο φιλικά στην Ισπανία, χάνοντας και τα δύο, το ένα από την Τενερίφη και το άλλο από την Λας Πάλμας, το δεύτερο πιο πρόσφατο, με 2-1.

Αλ Σαμπάμπ Στατιστικά

*2/2 αγώνες με 2-3 γκολ στα τελευταία παιχνίδια της.

*1/2 G/G στα τελευταία παιχνίδια της.

ΑΛ ΕΤΙΦΑΚ

Προηγούμενο ματς: Η Αλ Ετιφάκ έφερε ισοπαλία 3-3 με την Νέομ, σκοράροντας δύο γκολ με τον Ετάμπι (18’, 24’), προηγούμενη με 0-2, αλλά η αντίπαλος της γύρισε το παιχνίδι με τρία γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, από τους Σαραχίλι (61’), Σεμέδο (64’), Αλ Ζαϊντ (66’), πριν ισοφαρίσει με τον Βαϊνάλντουμ στο 89ο λεπτό.

Η Αλ Ετιφάκ πέρυσι τερμάτισε στην έκτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, παρόλο που έκανε αρκετές επενδύσεις, παίρνοντας ποδοσφαιριστές που δεν έχουν άλλες ομάδες. Ίσως το λάθος της να είναι πώς πήρε για προπονητή τον Στίβεν Τζέραρντ, ο οποίος παραμένει στον πάγκο της.

Φέτος δεν έκανε ηχηρές μεταγραφές, αν και από τις περσινές, ο μόνος παίκτης που έχασε ήταν ο Χέντερσον, που έφυγε από τα μέσα της περσινής χρονιάς.

Η Αλ Ετιφάκ αναδείχθηκε ισόπαλη 3-3 εκτός έδρας με την Νέομ στο τελευταίο φιλικό της παιχνίδι, έχοντας δύο ισοπαλίες και δύο ήττες στα τέσσερα πιο πρόσφατα φιλικά παιχνίδια της.