*8η αγωνιστική

*Ισόπαλα και under 2,5 τα δύο τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΑΛ ΟΡΟΥΜΠΑ

Προηγούμενο ματς: Η Αλ Ορούμπα κέρδισε 2-3 εκτός έδρας την Αλ Ετιφάκ, εκμεταλλευόμενη κυρίως την αριθμητική της υπεροχή στο δεύτερο ημίχρονο. Προηγήθηκε με τον Τέγιο στο 12’, αλλά ισοφαρίστηκε και βρέθηκε να χάνει από τα τέρματα των Ζοάο Κόστα (44’), Βαϊνάλντουμ (45’), πριν λήξει το ημίχρονο. Όμως λίγο αργότερα αποβλήθηκε παίκτης της αντιπάλου της και στο δεύτερο μισό του αγώνα μπήκε δυνατά και ισοφάρισε με τον Γκούντμουντσον στο 74’, παίρνοντας τη νίκη με τον Τέγιο στο 84ο λεπτό.

Η νεοφώτιστη Αλ Ορούμπα δείχνει να βρίσκει τα πατήματα της σιγά – σιγά στη νέα κατηγορία, αφού πέτυχε και την πρώτη της εκτός έδρας νίκη, επικρατώντας με 2-3 στο γήπεδο της ισχυρής Αλ Ετιφάκ! Βέβαια για να είμαστε και δίκαιοι, ανέτρεψε σκορ όταν έπαιζε με αριθμητικό πλεονέκτημα! Με 11 εναντίον 11, της ανέτρεψαν το προβάδισμα!

Σε κάθε περίπτωση, στο τέλος αυτό που μετράει είναι οι βαθμοί, και πήρε άλλους τρεις, έχοντας τρεις νίκες στα πέντε τελευταία παιχνίδια της, με αποτέλεσμα να ανεβαίνει και στον βαθμολογικό πίνακα!

Αυτή τη στιγμή είναι οριακά στο δεύτερο μισό του βαθμολογικού πίνακα, αλλά έχει ξεφύγει ήδη στο +5 από την ζώνη του υποβιβασμού.

Στατιστικά

*5/8 over 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της.

*3/5 Ν/G στα τελευταία παιχνίδια της.

ΑΛ ΣΑΜΠΑΜΠ

Προηγούμενο ματς: Η Αλ Σαμπάμπ έχασε 1-2 εντός έδρας από την Αλ Νασρ, αν και ισοφάρισε στο 90’ με αυτογκόλ του Αλ Χασάν! Είχε βρεθεί να χάνει με τέρμα του Λαπόρτ στο 69’, ενώ τελικά ηττήθηκε με πέναλτι του Ρονάλντο στις καθυστερήσεις.

Η Αλ Σαμπάμπ πλησίασε πολύ κοντά σε έναν “χρυσό” βαθμό, αλλά τελικά έχασε με 1-2 εντός έδρας από την Αλ Νασρ. Ένας βαθμός που θα ήταν απρόσμενος αλλά θα την αντάμειβε για την προσπάθεια που κατέβαλε.

Αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη της ήττα, έπειτα από σερί πέντε νικών, τρεις εκ των οποίων επιτεύχθηκαν μακριά από την έδρα της.

Είναι ακόμη ψηλά στον βαθμολογικό πίνακα, μία θέση έχασε, ούσα πλέον στην πέμπτη, στο -9 από την κορυφή, στο +2 από την σημερινή της αντίπαλο, μία από τις τρεις ομάδες χωρίς ισοπαλία στο πρωτάθλημα.

Όλα αυτά, με το μεγάλο μεταγραφικό απόκτημα της ομάδας, τον γνωστό μας, Ντάνιελ Ποντένσε, να μην έχει κάνει ακόμη ντεμπούτο λόγω τραυματισμού.