*7η αγωνιστική

*Η Αλ Αχλί είναι αήττητη σε 10 αγώνες από την Αλ Καλίζ, με πέντε νίκες και πέντε ισοπαλίες, δύο νίκες και τρεις ισοπαλίες εκτός.

*8/10 G/G στα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΑΛ ΚΑΛΙΖ

Προηγούμενο ματς: Η Αλ Καλίζ κέρδισε 1-0 εντός έδρας την Αλ Κολούντ με ένα γκολ του Αμπντουλάχ Αλ Σαλέμ στο 66ο λεπτό.

Η Αλ Καλίζ επέστρεψε στις νίκες στον τελευταίο της αγώνα, κερδίζοντας με 1-0 εντός έδρας την Αλ Κολούντ, πρώτη της μετά την πρεμιέρα του πρωταθλήματος και ενώ είχαν μεσολαβήσει πέντε αγώνες που δεν τα είχε καταφέρει, έχοντας τρεις ήττες στο ίδιο διάστημα.

Αυτή ήταν και η πρώτη φετινή στο γήπεδό της, για την ομάδα του Γιώργου Δώνη, αφού η προηγούμενη, της πρεμιέρας, είχε επιτευχθεί μακριά από αυτό!

Μένει να φανεί πώς θα την επηρεάσει το γεγονός πώς ακολούθησε άμεσα η διακοπή για αγώνες εθνικών ομάδων, πάνω που έβρισκε σιγά – σιγά τον ρυθμό της.

Σε κάθε περίπτωση, βελτίωσε σημαντικά τη βαθμολογική της θέση, ούσα στην 12η θέση του βαθμολογικού πίνακα, στο +3 από την ζώνη του υποβιβασμού.

Στατιστικά

*5/7 N/G στα τελευταία παιχνίδια της.

*5/7 under 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της.

ΑΛ ΑΧΛΙ

Προηγούμενο ματς: Η Αλ Αχλί έχασε με 1-2 εντός έδρας από την Αλ Χιλάλ, αν και προηγήθηκε με 1-0 χάρη σε γκολ του Βέιγκα στο 12’. Άντεξε ως το ημίχρονο και λίγο παραπάνω, πριν ισοφαριστεί στο 56’ από τον Μίτροβιτς, με τον ίδιο παίκτη να ευστοχεί σε πέναλτι στο 78’ και να την καταδικάζει σε ήττα.

Για την Αλ Αχλί, ίσως η διακοπή να έκανε καλό, καθώς πριν από αυτήν είχε χάσει με 1-2 εντός έδρας από την Αλ Χιλάλ, γνωρίζοντας τρίτη ήττα στους τέσσερις προηγούμενους αγώνες της, έχοντας και μία νίκη, τη μοναδική της εκτός έδρας, αλλά στο Τσάμπιονς Λιγκ Ασίας.

Στο πρωτάθλημα της χώρας της δεν έχει νίκη μακριά από την έδρα της, με δύο ισοπαλίες και μία ήττα, χωρίς να το έχει ξεκινήσει ιδιαιτέρως καλά.

Είναι στην 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα, ισόβαθμη με τη σημερινή της αντίπαλο, αλλά με ένα ρόστερ που δεν δικαιολογεί μία τόσο κακή πορεία.