*6η αγωνιστική

*7/10 under 2,5 τα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΑΛ ΓΟΥΕΧΝΤΑ

Προηγούμενο ματς: Η Αλ Γουέχντα έχασε με 2-0 εκτός έδρας από την Αλ Νασρ, με τον Άντζελο στο 41’ να την βάζει πίσω στο σκορ, ενώ το τελικό σκορ διαμορφώθηκε με πέναλτι του Ρονάλντο στο 56ο λεπτό.

Η Αλ Γουέχντα ηττήθηκε 2-0 εκτός έδρας από την Αλ Νασρ, την ομάδα του Ρονάλντο, μία από τις καλύτερες της κατηγορίας, ένα αποτέλεσμα από τα θεωρούμενα αναμενόμενα.

Αν και ξεκίνησε πολύ καλά τη σεζόν, χωρίς ήττα στις δύο πρώτες αγωνιστικές, παίρνοντας τέσσερις βαθμούς, έχει μείνει σε αυτούς! Στη συνέχεια έχει γνωρίσει τρεις σερί ήττες στο πρωτάθλημα, ενώ και στο κύπελλο χρειάστηκε τη διαδικασία των πέναλτι για να προκριθεί.

Είναι πάντα χαμηλά στο βαθμολογικό πίνακα, στην 16η θέση του, εντός ζώνης υποβιβασμού, αλλά σε μία περίεργη ισοβαθμία με άλλες πέντε ομάδες, μία εκ των οποίων είναι η σημερινή της αντίπαλος, αυτή μάλιστα που είναι ακριβώς από πάνω της στην τελευταία θέση παραμονής!

Αλ Γουέχντα Στατιστικά

*Τρία σερί under 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της.

*4/6 G/G στα τελευταία παιχνίδια της.

*3/5 αγώνες με 2-3 γκολ στα τελευταία παιχνίδια της

ΑΛ ΦΑΪΧΑ

Προηγούμενο ματς: Η Αλ Φάιχα κέρδισε 2-0 εντός έδρας την Αλ Ριάντ, με δύο γκολ που πέτυχε στο πρώτο ημίχρονο με τους Σακάλα (20’), Λόπεζ (35’).

Η Αλ Φάιχα μετά την πρώτη νίκη της σεζόν, κατάφερε να πετύχει δεύτερη συνεχόμενη, αυτή τη φορά την πρώτη της στο πρωτάθλημα, επικρατώντας πάλι εντός έδρας, με 2-0 της Αλ Ριάντ.

Μετά λοιπόν από 3/3 ήττες στις πρώτες ισάριθμες αγωνιστικές, η ομάδα που έχει στον πάγκο της τον Έλληνα Χρήστο Κόντη, πήρε τέσσερις βαθμούς στις δύο τελευταίες αγωνιστικές και πέρασε και στην επόμενη φάση του κυπέλλου. Όλα αυτά, έχοντας κρατήσει το μηδέν στα τρία τελευταία παιχνίδια της.

Για πρώτη φορά φέτος, κατάφερε να βγει εκτός ζώνης υποβιβασμού, αν και είναι ισόβαθμη με άλλες πέντε ομάδες (!), μία εκ των οποίων, συγκεκριμένα η σημερινή της αντίπαλος, είναι εντός αυτής!