*6η αγωνιστική

*Πέρυσι κέρδισε και τα δύο μεταξύ τους παιχνίδια η Αλ Ιτιχάντ.

ΑΛ OΚΧΝΤΟΥΝΤ

Προηγούμενο ματς: Η Αλ Οκχντούντ κέρδισε 2-4 εκτός έδρας την Αλ Φατέχ, αν και βρέθηκε να χάνει με 2-0 στο πρώτο 20λεπτο από τα γκολ των Ντζανίνι (7’), Μπεντέμπκα (19’). Αρχικά μείωσε με τον Κονέ στο 29’, ενώ μέσα σε τρία λεπτά στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, έμειναν και οι δύο ομάδες με 10 παίκτες. Σαν να την βόλεψε περισσότερο, αφού σκόραρε τρία γκολ ακόμη, με τους Ασίρι (70’), Μουσόνα (74’), Αλ Τζαχίφ (90’).

Η Αλ Οκχντούντ όχι απλά πέτυχε την πρώτη της φετινή νίκη, το κατάφερε με απίστευτο τρόπο. Βρέθηκε να χάνει με 2-0, αλλά τελικά κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση, κερδίζοντας με 2-4 στο γήπεδο της Αλ Φατέχ, σκοράροντας τέσσερα τέρματα, όταν στις τέσσερις προηγούμενες αγωνιστικές είχε πετύχει μόλις ένα τέρμα!

Αυτή η νίκη της επέτρεψε να πάρει και μία μικρή βαθμολογική “ανάσα”, αφού βγήκε εκτός ζώνης υποβιβασμού, αν και είναι ισόβαθμη με άλλες πέντε ομάδες, μία εκ των οποίων είναι εντός ζώνης υποβιβασμού.

Αυτός που “ανάσανε” περισσότερο απ’ όλους είναι ο Ολλανδός τεχνικός της, Στέπαν Τόμας, η θέση του οποίου κινδύνευε εντονότερα, αν συνεχίζονταν τα αρνητικά αποτελέσματα.

Αλ Oκχντούντ Στατιστικά

*4/6 over 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της.

*3/4 G/G στα τελευταία παιχνίδια της.

ΑΛ ΙΤΙΧΑΝΤ

Προηγούμενο ματς: H Αλ Ιτιχάντ κέρδισε 4-1 εντός έδρας την Αλ Καλίζ, αν και βρέθηκε να χάνει από τέρμα του Νάρεϊ μόλις στο πέμπτο λεπτό. Μάλιστα ανέτρεψε την κατάσταση με τέσσερα γκολ στο δεύτερο μισό του αγώνα, από τους Μπενζεμά (49’), Αουάρ (56’), Μπέργουιν (68’), Αλ Γκαμντί (90’).

Η Αλ Ιτιχάντ κέρδισε και την Αλ Καλίζ με 4-1 εντός έδρας, παρόλο που έχανε στο ημίχρονο του αγώνα! Αυτό ακριβώς το σκορ δείχνει και τον χαρακτήρα που έχει ως ομάδα, αλλά και την επιθετική της ποιότητα, κάτι που αποτελεί και ένα από τα σήματα κατατεθέν του νέου προπονητή της, του Λοράν Μπλαν.

Έχει πετύχει μόλις ένα γκολ λιγότερο από την πρωτοπόρο Αλ Χιλάλ, από την οποία είναι πίσω στο -3, δηλαδή στην ήττα που γνώρισε από αυτήν, στο μεταξύ τους παιχνίδι και η οποία είναι η μία και μοναδική της ως τώρα στη σεζόν.

Κατά τα άλλα έχει πέντε νίκες σε έξι αγώνες, ούσα στην δεύτερη θέση, μπροστά και από άλλες ομάδες που έχουν υψηλούς στόχους.