*Ημιτελική φάση του Κυπέλλου Ισλανδίας. Μονές αναμετρήσεις. Σε περίπτωση ισοπαλίας μετά τα 90′ ακολουθεί παράταση και, αν χρειαστεί, πέναλτι.

*Η ομάδα που θα προκριθεί θα αντιμετωπίσει στον τελικό τη νικήτρια του ζευγαριού Βίκινγκουρ – Στιάρναν.

*Στο πρωτάθλημα: Βαλούρ – Ακουρέιρι 3-1

*Over 1,5 ημίχρονο στα τρία τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΑΚΟΥΡΕΪΡΙ (Α’)

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εκτός έδρας (2-1) της Κόπαβογκουρ. Οι φιλοξενούμενοι σκόραραν με Ανταλστέινσον (51′) και Στεινγκρίμσον (82′), το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Άτλασον στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Το 2Χ2 για πρώτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα πραγματοποίησε η Ακουρέιρι στην έδρα της Κόπαβογκουρ την Παρασκευή. Κυριάρχησε στις τέσσερις γραμμές του γηπέδου από νωρίς, δημιούργησε συνολικά 22 ευκαιρίες αναγκάζοντας σε οχτώ αποκρούσεις τον αντίπαλο πορτιέρο, ολοκληρώνοντας παράλληλα με 2.59 xGoals.

Φτάνοντας τους έντεκα βαθμούς σκαρφάλωσε στη 10η θέση πανηγυρίζοντας τρίτη νίκη σε τέσσερις αναμετρήσεις, διάστημα στο οποίο ηττήθηκε στην έδρα της Μπρέινταμπλικ (2-1) στις 19 Ιουνίου. Στις επτά τελευταίες εντός έδρας υποκλίθηκε μόνο στην Ακράνες (3-2) την 1η Ιουνίου, στις υπόλοιπες σημείωσε τέσσερις νίκες και δύο ισοπαλίες.

ΑΚΟΥΡΕΪΡΙ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Over 2,5 στα εννέα τελευταία παιχνίδια της.

*GG στα 10/12 τελευταία παιχνίδια της.

ΒΑΛΟΥΡ (Α’)

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εκτός έδρας (3-2) από την Ακράνες. Ο Γιόνσον έκανε το 1-0 στο 14′, απάντησαν οι γηπεδούχοι με Γκίσλασον (26′) και Άντονσον (36′ αυτ.). Το 2-2 έκανε ο Χέγλκασον στο 50′, το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Τορστέινσον με τη συμπλήρωση των 90′.

Δώδεκα αναμετρήσεις κράτησε το αήττητο σερί της Βαλούρ (οχτώ νίκες, τέσσερις ισοπαλίες), έλαβε τέλος στην έδρα της Ακράνες την Παρασκευή. Σχετικά ισορροπημένη η μεταξύ τους μάχη από πλευράς κατοχής κι ευκαιριών, ανάγκασε σε τρεις αποκρούσεις τον αντίπαλο πορτιέρο γράφοντας 1.41 xGoals, έναντι 1.63 της Ακράνες που είχε και δοκάρι σε κεφαλιά του Γιόνσον (44′).

Στις επτά τελευταίες εξόδους της η Βαλούρ έχει απολογισμό 5-1-1, παραμένει αήττητη σε τέσσερις αναμετρήσεις με την Ακουρέιρι (3-1-0) ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης. Την τελευταία φορά που επισκέφτηκε την έδρα αυτής επικράτησε με το εμφατικό 4-0 στις 13 Μαΐου 2023.